INDEX ITF EITF ČSTV MŠMT ČR COV
  30.1.2019, Bc. Jiří Teslík  

Lednové školení národních svazových rozhodčích v taekwondu ITF v Praze

Školení rozhodčích licence C
fotoO víkendu 25.-26. ledna 2019 proběhlo v Praze pro celý region Čechy školení nových národních rozhodčích, ale proběhla současně také zkrácená verze školení pro stávající rozhodčí s dosud platnou licencí.

Český svaz Taekwon-Do ITF přistoupil od roku 2019 k výrazné změně v soutěžních pravidlech, dle aktualizovaných změn schválených na kongresu mezinárodní federace taekwonda (ITF) koncem roku 2017.

V loňském roce členové oddělení rozhodčích a mezinárodní rozhodčí pečlivě sledovali a vyhodnocovali na mistrovství Evropy V Estonsku i mistrovství světa v Bělorusku vývoj, aplikaci a reálnou použitelnost jednotlivých změn v pravidlech a od roku 2019 přistupujeme také my k celé řadě změn v soutěžních pravidlech.

Proto bylo také nutné povolat k aktualizaci znalostí pravidel také naše stávající rozhodčí, mezinárodní instruktory a mezinárodní rozhodčí.

V Praze se sešlo téměř šedesát členů svazu, kdy přibližně polovinu tvořili zájemci o celé nové školení a druhou polovinu pak naši ostřílení matadoři rozhodčí, kteří si své znalosti nových ITF pravidel aktualizovali.

První den začal v prostorech školy GBHS teoretickou částí pro nové rozhodčí. Tým školitelů byl složen z členů oddělení rozhodčích a to Bc. Jiřím Teslíkem (vedoucí oddělení), mistrem MUDr. Rostislavem Kaňkou (Jižní Čechy) a Ondřejem Vrábelem (Praha a střední Čechy). S registrací ochotně pomohla Petra Rouhová ze školy Dallyon, kterou velmi dobře znáte ze soutěží.

V sobotu jsme se všichni přesunuli do moderních prostor Autocontu v Opatov Parku, kde se připojilo na 30 současných rozhodčích a s Ondřejem Vrábelem se v oddělené místnosti pustili do seznamování se změnami v pravidlech, které budou aplikovány již na Poháru Českého svazu Taekwon-Do ITF v Brně (15. - 16.2.2019) a ve větší míře pak na mezinárodním Czech OPEN 2019 v Nymburce (1. - 3.3.2019).

Noví rozhodčí si své dovednosti natrénovali také v praktické části při rozhodování technických sestav a sportovním boji.

Závěr patřil mimo diskusi a věcným dotazům již tradičně testům ze znalostí pravidel, které byly celkově přepracovány ve prospěch ještě větší praktičnosti a samozřejmě také s ohledem na nová pravidla ITF, která budou aplikována na našich soutěžích.

Všichni úspěšní kandidáti budou s výsledkem testu obeznámeni, stejně jako vedoucí škol a poté bude aktualizována databáze svazových rozhodčích na webu. Všichni úspěšní absolventi získávají licenci platnou po dobu tří let od tohoto školení, respektive mezinárodní rozhodčí a instruktoři na dobu neurčitou.

Rozhodčí již obdrželi první tištěnou verzi pravidel ITF v češtině, která ještě prochází finálními korekturami a následně budou tato pravidla umístěna na svazovém webu ke stažení pro všechny.

Připojuji několik zásadních změn pro naše kouče, rozhodčí i závodníky:

 • doboky starého designu budou povoleny na soutěžích jen do konce roku 2019

 • zcela nově je popsáno chování, oděv, napomínání a diskvalifikace kouče (mj. nesmí mít žvýkačku, čepici, kraťasy, jiný než sportovní oděv a obuv, nesmí narušovat soutěž hlasitými či nevhodnými projevy, je zodpovědný za chování svých svěřenců po celou dobu jejich pobytu v hale apod.)

 • aktualizace (redukce) položek za "0" v technických sestavách (tul)

 • tým má v technických sestavách max. 10 sekund na nástup, jinak je diskvalifikován

 • za nástupy týmů se nepřidávají body, lze však body snížit za nevydařený nástup

 • pozdrav poroty a týmů v tulech i sportovním boji (matsogi) neřídí kapitáni, ale středový rozhodčí

 • technický stupeň dan cvičí tuly dvoukolově již od eliminace, oba dva tuly cvičí soupeři společně (mimo Czech Open, tam cvičí volitelnou sestavu samostatně). Volitelná sestava musí být pouze v rozsahu na příští zkoušku, povinná od Chon-Ji do příští zkoušky

 • technický stupeň kup cvičí dvoukolově až finále, volitelná sestava musí být buď sestava na současný pásek nebo příští zkouška, povinná od Chon-Ji do příští zkoušky

 • v matsogi jsou povinné chrániče rukou 10oz (mimo žáky), doporučeno v modré/červené barvě

 • nově jsou povinné chrániče holení a helma pro všechny

 • juniorky a starší budou mít povinný chránič prsou od roku 2020

 • váhové kategorie jsou nyní v souladu s ITF, v ČR přibyly zpět také krajní váhy

 • v matsogi se bojuje v čistém čase

 • taktické vyhýbání se boji je penalizováno žlutou kartou a současně také zavádíme žluté a červené karty

 • v týmovém matsogi musí soupeř nasadit závodníka do 20 sekund, jinak prohrává zápas

 • všichni závodníci musí povinně nastoupit s nasazenými chrániči nohou

 • v sebeobraně je délka "intra" limitována na 10 sekund, ukázka pak pro všechny 40-60 sekund. Všichni členové týmu musí být ze stejné
  věkové skupiny

 • stručně byli všichni seznámeni také s tzv. videoprotestem, který však do odvolání v ČR nezavádíme


Bc. Jiří Teslík
vedoucí oddělení rozhodčích
Komentáře návštěvníků webu
Pro přidání komentáře se musíte nejprve přihlásit.
Všechny komentáře jsou již zobrazeny.


Staňte se fanouškem O2 TV Sport Sport 5 TVCOM live iSport.cz
Partneři
Nejnovější fotogalerie
červen 19
po
út
st
čt
so
ne
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Český svaz Taekwon-Do ITF, z. s., Zátopkova 100/2, P.S. 40, Praha 6, 160 17
Adresa sekretariátu svazu: Pod Višňovkou 334/15, Praha 4, 14000
tel.: +420 604 258 109, e-mail : sekretariat@taekwondo.cz

© 1987 - 2019 Český svaz Taekwon-Do ITF, z. s.