Bulletin svazu

Třetí soutěžní den mistrovství Evropy v taekwondu ITF, aneb spanilá jízda ve sportovním boji pokračuje

29. 4. 2018 Marek Lazor

Tento článek byl převzat z předchozí verze webu, a proto prosím omluvte případné chybné formátování textu nebo chybějící obrázky. Na převodu všech článků na novou verzi se usilovně pracuje.

fotoTřetí, předposlední, soutěžní den bývá na každém mistrovství označován za krizový. Nejinak tomu je i letos, který zavedením mnoha změn v pravidlech, klade daleko větší nároky na všechny rozhodčí, a to především časové, když rozhodují 4 dny v kuse až 12 hodin denně jen s malou přestávkou. Závodníci se potýkají s časovými změnami kategorií a musí si tak neustále hlídat, kdy bude jejich kategorie v letošním roce oproti tradičnímu časovému uspořádání v minulosti. Také třetí den bylo k vidění mnoho zajímavého v netradičních časech. Dopoledne se dokončil finálový souboj v technických sestavách na 2. dan v juniorské kategorii, kde jsme měli také zastoupení. Nakonec Jan Vojtěch Foldyna podlehl ruskému reprezentantovi, ale i tak je stříbrná medaile velký úspěch. Hned na to začala disciplína technických sestav juniorských týmů. Oba naše týmy postupně i podle očekávání postoupily do finále, kde na ně čekala jak jinak, než reprezentace Ruska. Čeští junioři, po kvalitní přípravě, předvedli i zde bezchybný výkon, který stačil na to, aby Rusko odsunuli na druhé místo. Česká republika tak v této disciplíně získala již čtvrtou zlatou medaili v řadě za sebou a pod vedením juniorského trenéra Jana Chaloupky ještě neprohráli. Také české juniorky zacvičily velice dobře a nadprůměrně, avšak ruské juniorky zde předvedly asi vůbec nejlepší týmovou sestavu ze všech týmů dohromady a zaslouženě tentokrát zvítězily. Pro nás je to další motivace jak se dále zlepšit a v příštím roce se opět vrátit na vrchol. Tento den byla na programu netradičně také sebeobrana 1:2 a 1:3 (obránce proti příslušnému počtu útočníků) seniorů, kde jsme měli připraveny oba týmy. Naše sebeobrana těží z velké realističnosti provedení, avšak trochu tratíme na akrobatických prvcích, které jsou líbivé a rozhodčí je tak často více bodují. I tak jsme však v sebeobraně 1:2 získali jen těsně stříbrnou medaili a v sebeobraně 1:3 medaili bronzovou. Netradičně již třetí den pořadatelé dali na program silové přerážení seniorů i veteránů. Zde jsme v loňském roce získali velké množství medailí, včetně zlatých, nicméně tato disciplína je velmi zrádná a třeba jen malá chyba, zaváhání, nebo nesprávný pohyb znamená konec. Oproti minulému roku jsme si tak letos vybrali naopak trochu smůly, když se nám zde nepodařilo získat žádnou zlatou medaili (v loňském roce hned 2). Konečné stříbro získali týmy seniorek a veteránů. Na bronz pak dosáhli v týmu senioři. Bohužel v letošním roce se nepodařilo projít nominací nikomu z našich v individuální kategorii. Tak snad jsme si letos vybrali maximum smůly a v příštím roce budeme opět excelovat. Hlavní disciplínou třetího soutěžního dne však byl opět sportovní semikontaktní boj ve skupinách juniorů a veteránů. V novém systému skupin stačila jedna prohra ve skupině a už jste ztratili jakoukoli šanci na zlatou nebo stříbrnou medaili, často pak i na bronzovou medaili. Nicméně se nám v tomto novém systému dařilo a hned 4 naši reprezentanti dokázali získat bronzovou medaili, Jiří Faltin (veterán do 90 kg), Tereza Tobolová (mladší juniorka do 55 kg), Ondřej Svoboda (junior do 69 kg) a Veronika Rožboudová (mladší juniorka do 40 kg). Ještě o něco lépe si vedl veterán Rudolf Matoušek do 80 kg, když po vyhrané skupině postoupil do finále a zde prakticky po celou dobu vedl o několik bodů. Bohužel v posledních 7 sekundách vše ztratil, když na něj agresivně švédský reprezentant zaútočil a Rudolf na něj nedokázal hned zareagovat. Stříbrná medaile je z prvního startu na ME určitě velký úspěch, příště už určitě Rudolf chybu neudělá a získá zlato. Nejvíce očekávání jsme vkládali do aktuálního veteránského mistra Evropy i světa, Libora Macháně. Ten nejprve vyhrál svou skupinu a do finále nastoupil proti řeckému reprezentantovi. Přestože se veteránská kategorie v posledních letech výrazně zkvalitňuje, výkonnost Libora je prozatím nedostižná a také zde zcela zaslouženě vyhrál a získal tak své již třetí zlato v řadě za sebou. Největším překvapením dne pro nás všechny pak byl start novopečené mladší juniorky Lucie Müllerové. Ta nejprve dokázala ve váhové kategorii do 45 kg zcela bez problémů vyhrát svou skupinu, když její pohyb a přehled po ringu patřil asi k nejlepšímu, co zde na ME bylo k vidění. Následně vyhrála opět a dostatečným přehledem semifinále a čekalo ji finále s výbornou ukrajinskou reprezentantkou. Zde si musela Lucie poradit s její dlouhou nohou, na což dlouho hledala recept. Dvoukolový zápas tak po konečné remíze musel do minutového prodloužení. Zde se Lucii podařilo zabodovat jako první, což donutilo ukrajinskou reprezentantku změnit taktiku boje. Na to ale čekala i Lucka a nasázela ukrajinské reprezentantce další a další body. Zcela zaslouženě tak nakonec vyhrála a získala pro sebe Českou republiku zlatou medaili. Třetí soutěžní den tak Česká republika získala další 3 zlaté, 6 stříbrných a 6 bronzových medailí. Celkově tak se ziskem 9 zlatých, 12 stříbrných a 16 bronzových medailí drží celkové 5. místo, když se před nás ziskem 10 zlatých medailí dostalo Bulharsko. Před námi je pak dále ještě Rusko (37), Ukrajina (17) a Řecko (17). Za námi pak se stejným počtem zlatých medailí útočí na 5. místo také Anglie. Dnešní, poslední den mistrovství tak bude ještě určitě hodně zajímavý. Podaří se České republice postoupit opět na celkové 4. místo, nebo jej předstihne i Anglie a sestoupíme na místo 6? Sledujte dnešní den a vše se dozvíte ihned. A nezapomeňte nám držet palce, reprezentujeme zde to nejlepší z České republiky v taekwondu ITF!