Bulletin svazu

Není dollyo chagi jako dollyo chagi

26. 9. 2017 Martin Svitek

Tento článek byl převzat z předchozí verze webu, a proto prosím omluvte případné chybné formátování textu nebo chybějící obrázky. Na převodu všech článků na novou verzi se usilovně pracuje.

fotoKaždý, kdo nějakou dobu cvičí a viděl nebo si vyzkoušel i jiné styly, tuší, že se v mnoha stylech bouchá a kope, ale že v technikách je trochu rozdíl. Rozdíl daný posláním techniky (síla/rychlost, sport/sebeobrana) a možná i něčím dalším. Zaujal mě proto článek „A biomechanical analysis of the roundhouse kicking technique of expert practitioners: A comparison between the martial arts disciplines of Muay Thai, Karate, and Taekwondo„, který srovnává obloukový kop (dollyo chagi) praktikantů thajského boxu, karate a taekwonda. Článek detailně, pro vlastní rozbor, můžete najít zde: http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0182645 A na co stěžejního ve výzkumu přišli?

  1. 3D analýza kopacích technik se většinou neprovádí, přitom až ve všech třech rovinách lze odhalit parametry technické finesy pohybu
  2. Thaiboxeři jsou v kopu silnější při přepočtu na tělesnou hmotnost a stavějí se k terči blíže
  3. Taekwondisti a karatisti mají oproti thaiboxerům vydatnější a rychlejší pohyb kolene kopající nohy
  4. Thaiboxeři mají oproti taekwondistům a karatistům větší pohyb těžiště v transverzální (jakoby viděné z ptačí perspektivy) a sagitální rovině (předozadně)
Protože věda má inspirovat k přemýšlení, tak tady je, co napadá mě: Častěji trénujeme na lapy a na rychlost pro sportovní matsogi, rychlé švihnuté pohyby do tulů, tam je pohyb kolene stěžejní. Thaiboxeři trénují hodně na tvrdost, užívají k tomu aparáty a proto více pracují těžištěm (pánví), umí to lépe, než my. Práce boků a váhy do soupeře (cíle) chceme používat i my, proto možná zaměření i na pohyb pánve a užití těžkých aparátů (pytle, velké tvrdé lapy) v pravidelném tréninku by nás učili techniku správně. Podívejte se na fotky ze závěrečné přípravy seniorů pro MS 2017 a na to, jak je šéftrenér reprezentace Honza Mraček, ověšený a obalený u lapování. Wirok jakožto test síly nám na to nebude stačit, protože do desek nezvládneme nakopat tolik opakování, vás možná ne, ale mě to stále bolí ;o) Pohyb kolene jistě zrychluje techniku a bude přidávat i sílu, to umíme a tuhle dovednost bychom si měli udržet.
Mgr. Martin Svitek

MEDIÁLNÍ
PARTNEŘI