INDEX ITF EITF ČSTV MŠMT ČR COV
  1.10.2018, Marek Lazor, isport.cz  

Den české státnosti, 100 let sportu i taekwon-do ITF

Největší momenty českého sportu - 100 let
fotoDen české státnosti nám připomíná především událost z roku 935, kdy byl ve Staré Boleslavi zavražděn svým bratrem Boleslavem kníže Václav. Svátek svatého Václava, národního patrona, byl až do roku 1951 památným dnem.

Za dob komunismu se tato událost příliš nepřipomínala a státním svátkem a zároveň dnem pracovního klidu si jej opět připomínáme od roku 2000, kdy byl tento den uznán zákonem a dostal oficiální označení Den české státnosti.

V letošním roce, kdy si připomínáme navíc 100 let od vzniku republiky, se v tento den, kdy oslavy oficiálně začínají a potrvají až to 28. října 2018, připojila i velkolepá akce k výročí 100 let českého sportu.

Celou akci připravila Česká unie sportu ve spolupráci s Českým olympijským výborem a Českou obcí sokolskou.

Celodenní oslavy českého sportu začaly v poledne na pražském hradě, kam si prezident České republiky Miloš Zeman pozval na slavnostní oběd do Rudolfovy galerie vybrané zástupce sportovních svazů, a pak především naše nejúspěšnější sportovce uplynulého století. Jen těžko byste v tento den hledali jiné místo na světě s větší koncentraci mistrů světa, Evropy, či dokonce olympijských šampionů.

Jiří Šlégr, Kateřina Neumannová, Jozef Golonka, Antonín Panenka, Milan Hnilička, Miloslav Mečíř, Jan Kodeš, Jarmila Kratochvílová, Josef Dostál, Lukáš Krpálek, Martin Doktor, Helena Suková, Jozef Pribilinec, Helena Fibingerová, bratři Pospíšilové, nebo i Jaromír Jágr. Ti všichni si nenechali ujít dopolední program celodenních oslav českého sportu.

Jsme moc rádi, že na podobnou akci byl pozván poprvé také zástupce Českého svazu Taekwon-Do ITF, sice coby menšího neolympijského, ale o to více úspěšného českého sportovního odvětví.

Všechny na hradě přivítal prezident Miloš Zeman, který mimo jiné hovořil i o potřebě podpory pro vysloužilé sportovní legendy.

Vzhledem k tomu, že ve stejný den, tedy 28. září, slaví navíc prezident České republiky i své narozeniny, obdržel na památku od předsedy České unie sportu, pana Miroslava Jansty, první výtisk unikátní knihy 100. let českého sportu 1918 - 2018.

Po obědě, který se skládal z předkrmu z pražské šunky, slavnostní svíčkové, tvarohových knedlíčků jako dezert a vynikající kávou nakonec, se program přesunul do Fora Karlín, kde byly připraveny unikátně i pro Českou televizi hned 2 slavnostní přímé přenosy za sebou.

Nejprve v 19:40 začal na programu ČT2 přímý přenos 100 let sportu – Vyhlášení největších momentů, kde bylo postupně vyhlášeno za každou dekádu od roku 1918 deset největších momentů českého sportu. Těmi se stali:

Bedřich Šupčík - Z těch nejstarších byl oceněn Šupčík, který na OH 1924 triumfoval ve šplhu a získal pro Československo premiérové olympijské zlato.

Fotbalová reprezentace - následující desetiletka znamenala první ocenění pro kolektivní sport, nejvíce hlasů získala fotbalová reprezentace, která byla stříbrná na mistrovství světa v Itálii 1934. Předčila mimo jiné památné vystoupení gymnasty Aloise Hudce na OH 1936, kde získal zlato na kruzích.

Hokejisté Československa - Kolektivní sport vyhrál i v období 1939-1948 poznamenaném druhou světovou válkou. Hrdiny se stali hokejisté, kteří v roce 1947 vyhráli doma v Praze mistrovství světa a získali stříbro na ZOH 1948.

Emil Zátopek - Padesátá léta patřila legendárnímu vytrvalci Zátopkovi a jeho třem zlatým medailím z olympijských her 1952 v Helsinkách.

Věra Čáslavská - Vítězkou páté dekády, tedy období let 1959 až 1968, se stala sedminásobná olympijská šampionka ve sportovní gymnastice Čáslavská.

Zlato z ME ve fotbale - Po těchto individualitách znovu usedli na trůn fotbalisté, tentokrát mistři Evropy z Bělehradu 1976. Předčili další úspěšnou hokejovou generaci, která vládla světovým šampionátům v 70. letech, i olympijské šampiony - krasobruslaře Ondreje Nepelu, diskaře Ludvíka Daňka, zápasníka Vítězslava Máchu a dráhového cyklistu Antona Tkáče.

Martina Navrátilová - V sedmé dekádě spadající zejména do 80. let 20. století získaly nejvíce hlasů tenisové úspěchy osmnáctinásobné grandslamové šampionky Navrátilové. Předčily mimo jiné výkony jiné tenisové legendy Ivana Lendla nebo světovou rekordmanku na 800 metrů Jarmilu Kratochvílovou, která na MS 1983 v Helsinkách získala dvě individuální zlata a štafetové stříbro.

Zlato z Nagana - Osmou dekádu začínající revolučním rokem 1989 opanoval příběh zlatých hokejistů z olympijských her v Naganu. Nedokázal jim konkurovat ani světový rekordman a trojnásobný olympijský vítěz v hodu oštěpem Jan Železný.

Roman Šebrle, Kateřina Neumannová - V následujícím období nasbírali shodný počet bodů desetibojařský olympijský vítěz z roku 2004 Šebrle a běžkyně na lyžích Neumannová, která v Turíně 2006 získala vytoužené olympijské zlato v posledním závodě pod pěti kruhy, na jehož start se postavila.

Ester Ledecká - V aktuální dekádě byl nejvýše oceněn sedm měsíců starý úspěch "obojživelnice" Ledecké, která na ZOH v Koreji překvapivě vyhrála superobří slalom na lyžích a pak potvrdila roli favoritky v paralelním obřím slalomu na snowboardu. Předčila šestinásobnou olympijskou medailistku Martinu Sáblíkovou, dvojnásobnou olympijskou vítězku a světovou rekordmanku Barboru Špotákovou nebo dvojnásobnou wimbledonskou šampionku Petru Kvitovou.

(převzato z isport.cz)

Hned po skončení prvního přímého přenosu, který vyhlásil vítězné sportovní momenty uplynulého století, začal na ČT1 druhý přímý televizní přenos, který byl důstojnou oslavou českého sportu. Přenos moderovali netradičně hned 4 čeští i slovenští přední moderátoři Libor Bouček, Lucie Výborná, Marek Eben a Adéla Vinczeová.

Za náš Český svaz Taekwon-Do ITF zde musíme ještě jednou poděkovat České unii sportu, že jsme byli na všechny tyto oslavy českého sportu také osobně přizváni. Po dlouhé době jsme sami nemuseli nic organizovat, ale naopak jen si užívat na všech těchto skvěle připravených akcích.

Věříme, že i české taekwon-do má stále čím přispívat do rodiny českých sportů a budeme se i do budoucna snažit, aby o nás bylo slyšet i vidět ještě více než dosud.

Podívejte se také ještě jednou na Galavečer českého sportu, který stál opravdu za to a byl skvělou oslavou českého sportu za uplynulých 100 let.

Ing. Marek Lazor
prezident Českého svazu Taekwon-Do ITF
Komentáře návštěvníků webu
Pro přidání komentáře se musíte nejprve přihlásit.
Všechny komentáře jsou již zobrazeny.


Staňte se fanouškem O2 TV Sport Sport 5 TVCOM live iSport.cz
Partneři
Nejnovější fotogalerie
červen 19
po
út
st
čt
so
ne
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Český svaz Taekwon-Do ITF, z. s., Zátopkova 100/2, P.S. 40, Praha 6, 160 17
Adresa sekretariátu svazu: Pod Višňovkou 334/15, Praha 4, 14000
tel.: +420 604 258 109, e-mail : sekretariat@taekwondo.cz

© 1987 - 2019 Český svaz Taekwon-Do ITF, z. s.