Bulletin svazu

Vyhlášení celoročního žebříčku Českého svazu taekwon‑do ITF za rok 2018 ve věkové kategorii starší junioři a starší juniorky

18. 2. 2019 Kamil Šamal

Nová soutěžní sezóna 2019 se už nám v Brně rozjela a my vám ještě dlužíme vyhlášení vítězů dvou věkových kategorií Žebříčku Českého svazu taekwon‑do ITF 2018 – Top ten ligy.

Dříve, než se dostaneme k výsledkům starších juniorů a juniorek, připomeňme si, jak a o co vše se loni soutěžilo.

Na vybraných deseti soutěžích závodníci sbírali body za medailové umístění (3 za zlato, 2 za stříbro a 1 bod za bronz), které se vynásobily koeficientem daného turnaje. Body se připisovaly i za umístění na mistrovství světa a Evropy v taekwondu ITF. Oba tyto turnaje měly samozřejmě nejvyšší koeficient.

V případě rovnosti rozhoduje počet prvních, druhých, popř. třetích míst. Takhle má každý soutěžící určený bodový zisk za všechny své výsledky v sestavách a bojích a jsou vytvořené tabulky pro sestavy, boj a obě disciplíny dohromady.

Oceněni budou jednotlivci ve všech věkových kategoriích:

1. místo celkového pořadí (technické sestavy a sportovní boj dohromady) – žáci (poukaz za 2.000,- Kč na nákup u sponzora IPPON, památeční plaketa), junioři a senioři (poukaz za 1.000,- Kč na nákup u sponzora IPPON, Backfist fight camp 2019, sponzorská smlouva s firmou Backfist, památeční plaketa)

2. místo celkového pořadí (technické sestavy a sportovní boj dohromady) – žáci (poukaz za 1.000,- Kč na nákup u sponzora IPPON, památeční plaketa), junioři a senioři (poukaz za 1.000,- Kč na nákup u sponzora IPPON, 30% sleva na Backfist fight camp 2019, památeční plaketa)

3. místo celkového pořadí (technické sestavy a sportovní boj dohromady) – žáci (poukaz za 500,- Kč na nákup u sponzora IPPON, památeční plaketa), junioři a senioři (poukaz za 500,- Kč na nákup u sponzora IPPON, 10% sleva na Backfist fight camp 2019, památeční plaketa)

Celkový vítěz v disciplíně technické sestavy – dobok firmy Backfist, památeční plaketa

Celkový vítěz v disciplíně sportovní boj – zavřené rukavice 10 oz. firmy Backfist (případně chrániče nohou), památeční plaketa

Celkem tedy 5 ocenění v každé věkové kategorii. Dále bude oceněn nejlepší výkon roku 2018 (celkově nejvyšší bodový zisk) velkým putovním pohárem a poukazem v hodnotě 2.000,- Kč na nákup u sponzora Backfist.

Oceněné budou i nejúspěšnější sdružené subjekty svazu (školy) za rok 2018

Školy získávají body za umístění svých závodníků v Top 10 každé věkové kategorii: 1. místo (15 bodů), 2 (12), 3 (9), 4 (7), 5 (6), 6 (5), 7 (4), 8 (3), 9 (2) a 10. místo za jeden bod.

V případě rovnosti rozhoduje počet prvních, poté druhých a pak ještě třetích míst. Pokud dochází stále ke shodě, rozhodnou pomocné body. A pokud nerozhodnou ani pomocné body, jedná se o dělené umístění.

1. místo celkového pořadí (technické sestavy a sportovní boj dohromady) – 5 kompletních sad červených a 5 kompletních sad modrých chráničů firmy Backfist, velký putovní pohár a památeční plaketa

2. místo celkového pořadí (technické sestavy a sportovní boj dohromady) – poukaz za 2.000,- Kč na nákup u sponzora Backfist a památeční plaketa

Celkový vítěz v disciplíně technické sestavy – poukaz za 2.000,- Kč na nákup u sponzora Backfist a památeční plaketa

Celkový vítěz v disciplíně sportovní boj – poukaz za 2.000,- Kč na nákup u sponzora Backfist a památeční plaketa

1. místo celkového pořadí škol pro jednotlivé věkové kategorie (tzn. 5x) z výsledků technických sestav a sportovního boje dohromady – poukaz za 1.000,- Kč na nákup u sponzora Backfist a památeční plaketa

2. a 3. místo celkového pořadí škol pro jednotlivé věkové kategorie (tzn. 5x) z výsledků technických sestav a sportovního boje dohromady – památeční plaketa

Celkem se všichni ocenění mohou těšit na ceny v hodnotě přesahující 150.000,- Kč!

Pojďme se podívat na výsledky starších juniorů a starších juniorek:

Celkově se na českých závodech umístilo na bodovaných pozicích 54 bojovnic ve věku 16 až 18 let.

Po celou dobu si nejen díky vyrovnaným výkonům v technických sestavách i ve sportovním boji, ale hlavně díky úspěchům na mistrovství Evropy i mistrovství světa juniorů 2018, držela vedení Anežka Čurdová z Třeboně. Anežka získala neuvěřitelných 14 zlatých medailí a 48 bodů a s velkým náskokem se stala nejúspěšnější starší juniorkou za rok 2018 (v roce 2017 měla 3 místo za 29 bodů).

A aby ji na výsluní nebylo smutno, na druhé i třetí příčce se umístily její kolegyně z třeboňského klubu. Druhou příčku obsadila Eliška Máchová s 33,5 body za 9–1–1 a třetí příčku její sestra Andrea Máchová s 27 body za 4–3–8. Obě sestry se výrazně zlepšily oproti roku 2017, kdy Eliška získala 4,5 bodů (38 místo) a Andrea 3,5 (41. místo).

Jihočeská škola taekwon‑do ITF Třeboň tak opanovala tuto věkovou kategorii mezi juniorkami.

V technických sestavách to byl velice vyrovnaný souboj až do posledního turnaje. Nakonec o bod vyhrála Eliška Máchová s 17 body (4–1–1) před Andreou Máchovou (7–3–3) a třetí brněnskou Janou Švábenskou (4–0–1).

Brňačka Jana však měla menší počet zlatých medailí, a tak jejích 16 bodů stačilo „jen“ na třetí příčku, kterou uhájila o půl bodu před frýdeckou Vendulou Bluchovou.

Naopak ve sportovním boji to bylo jednoznačné vítězství Anežky Čurdové s 32 body (7–1–0). Druhou příčku obsadila Petra Jíchová ze Silly s 19 body (2–2–0), a to především díky svému velkému úspěchu na juniorském mistrovství světa, kde vybojovala světový titul. Na třetí pozici skončila Eliška Máchová s 16,5 body (5–0–0).

Celkem 57 juniorů od 16 do 18 let v roce 2018 získalo na bodovaných soutěžích alespoň jednu medaili.

A celý rok to byla jízda jednoho závodníka, který si držel výbornou výkonnost po celou sezónu. Filip Kučera ze školy Hwa-Rang celkem získal 33,5 bodů za 8 zlatých, 2 stříbrné a 3 bronzové medaile (v roce 2017 pak 23. místo s 9,5 body). O druhou příčku to byl velice vyrovnaný souboj mezi dvěma Karviňáky. Nakonec o půl bodu vybojoval druhou příčku Jakub Tvardek s 19,5 body za 3–1–2 (loni 6. místo s 18,5 body) před Ondřejem Papšíkem, který vybojoval 2 zlaté, 1 stříbrnou a 7 bronzových medailí (loni 13. místo za 14 bodů).

Filip Kučera i v technických sestavách dominoval. Získal celkem 17 bodů za 4–1–2. Za to o druhou a třetí příčku to byl velice vyrovnaný boj. 10,5 bodů získali shodně Herbert Kindl za 2–1–0 a Michael Salátek za 1–2–3. Herbert tak skončil druhý a Michael třetí a jen o půl bodu tak porazili další dva „tulaře“ frýdeckého Trinha a místeckého Foldynu.

Ve sportovním boji to bylo také vyrovnané. První příčku nakonec uhájil Jakub Tvardek s 18,5 body za 3–1–1 před Filipem Kučerou, který získal o dva body méně za 4–1–1. Třetí příčku obsadil Ondřej Papšík s 14 body za 2–1–3.

Prvenství v bodování škol ve věkové kategorii starší junioři a starší juniorky vybojovala škola taekwon‑do ITF Třeboň. Tři třeboňské bojovnice vybojovaly v roce 2018 celkem 36 bodů. Na druhé příčce skončila škola taekwon‑do ITF Hwarang před školou taekwon‑Do ITF Karviná, kdy obě školy získaly shodně 22 bodů.

V technických sestavách dopadli nejlépe závodníci ze školy taekwon‑do ITF Třeboň před závodníky ze školy taekwon‑do ITF Hwa-Rang a školy taekwon‑do ITF Sonkal.

Také celkově ve sportovním boji zvítězila škola taekwon‑do ITF Třeboň. Na druhou příčku se dostala škola taekwon‑do ITF Karviná a třetí pozici bojovníci ze školy taekwon‑do ITF Dan-Gun.

Gratulujeme všem vítězům, kteří se můžou těšit na krásné ceny sponzorů IPPONSHOP.CZ a BACKFIST.CZ, kterým také moc děkujeme.

Všechny ceny budou slavnostně předány ve sportovním centru v Nymburce na mezinárodní soutěži Czech OPEN 2019 v taekwondu ITF.

Odkazy na webové stránky hlavních sponzorů Žebříčku Českého svazu taekwon‑do ITF: