Bulletin svazu

Vyhlášení celoročního žebříčku Českého svazu taekwon‑do ITF za rok 2018 ve věkové kategorii senioři a seniorky

20. 2. 2019 Kamil Šamal

Nová soutěžní sezóna 2019 se už nám v Brně rozjela a my vám ještě dlužíme vyhlášení vítězů dvou věkových kategorií Žebříčku Českého svazu taekwon‑do ITF 2018 – Top ten ligy.

Dříve, než se dostaneme k výsledkům starších juniorů a juniorek, připomeňme si, jak a o co vše se loni soutěžilo.

Na vybraných deseti soutěžích závodníci sbírali body za medailové umístění (3 za zlato, 2 za stříbro a 1 bod za bronz), které se vynásobily koeficientem daného turnaje. Body se připisovaly i za umístění na mistrovství světa a Evropy v taekwondu ITF. Oba tyto turnaje měly samozřejmě nejvyšší koeficient.

V případě rovnosti rozhoduje počet prvních, druhých, popř. třetích míst. Takhle má každý soutěžící určený bodový zisk za všechny své výsledky v sestavách a bojích a jsou vytvořené tabulky pro sestavy, boj a obě disciplíny dohromady.

Oceněni budou jednotlivci ve všech věkových kategoriích:

1. místo celkového pořadí (technické sestavy a sportovní boj dohromady) – žáci (poukaz za 2.000,- Kč na nákup u sponzora IPPON, památeční plaketa), junioři a senioři (poukaz za 1.000,- Kč na nákup u sponzora IPPON, Backfist fight camp 2019, sponzorská smlouva s firmou Backfist, památeční plaketa)

2. místo celkového pořadí (technické sestavy a sportovní boj dohromady) – žáci (poukaz za 1.000,- Kč na nákup u sponzora IPPON, památeční plaketa), junioři a senioři (poukaz za 1.000,- Kč na nákup u sponzora IPPON, 30% sleva na Backfist fight camp 2019, památeční plaketa)

3. místo celkového pořadí (technické sestavy a sportovní boj dohromady) – žáci (poukaz za 500,- Kč na nákup u sponzora IPPON, památeční plaketa), junioři a senioři (poukaz za 500,- Kč na nákup u sponzora IPPON, 10% sleva na Backfist fight camp 2019, památeční plaketa)

Celkový vítěz v disciplíně technické sestavy – dobok firmy Backfist, památeční plaketa

Celkový vítěz v disciplíně sportovní boj – zavřené rukavice 10 oz. firmy Backfist (případně chrániče nohou), památeční plaketa

Celkem tedy 5 ocenění v každé věkové kategorii. Dále bude oceněn nejlepší výkon roku 2018 (celkově nejvyšší bodový zisk) velkým putovním pohárem a poukazem v hodnotě 2.000,- Kč na nákup u sponzora Backfist.

Oceněné budou i nejúspěšnější sdružené subjekty svazu (školy) za rok 2018

Školy získávají body za umístění svých závodníků v Top 10 každé věkové kategorii: 1. místo (15 bodů), 2 (12), 3 (9), 4 (7), 5 (6), 6 (5), 7 (4), 8 (3), 9 (2) a 10. místo za jeden bod.

V případě rovnosti rozhoduje počet prvních, poté druhých a pak ještě třetích míst. Pokud dochází stále ke shodě, rozhodnou pomocné body. A pokud nerozhodnou ani pomocné body, jedná se o dělené umístění.

1. místo celkového pořadí (technické sestavy a sportovní boj dohromady) – 5 kompletních sad červených a 5 kompletních sad modrých chráničů firmy Backfist, velký putovní pohár a památeční plaketa

2. místo celkového pořadí (technické sestavy a sportovní boj dohromady) – poukaz za 2.000,- Kč na nákup u sponzora Backfist a památeční plaketa

Celkový vítěz v disciplíně technické sestavy – poukaz za 2.000,- Kč na nákup u sponzora Backfist a památeční plaketa

Celkový vítěz v disciplíně sportovní boj – poukaz za 2.000,- Kč na nákup u sponzora Backfist a památeční plaketa

1. místo celkového pořadí škol pro jednotlivé věkové kategorie (tzn. 5x) z výsledků technických sestav a sportovního boje dohromady – poukaz za 1.000,- Kč na nákup u sponzora Backfist a památeční plaketa

2. a 3. místo celkového pořadí škol pro jednotlivé věkové kategorie (tzn. 5x) z výsledků technických sestav a sportovního boje dohromady – památeční plaketa

Celkem se všichni ocenění mohou těšit na ceny v hodnotě přesahující 150.000,- Kč!

Pojďme se podívat na výsledky seniorů a seniorek:

Celkově se na českých bodovaných závodech v roce 2018 umístilo 51 bojovnic ve věku starších 18 let.

Loňské vítězství nakonec obhájila Martina Kopecká ze Silly, která získala 34 bodů za 6–2–2 (loni 37,5 bodů). Druhé místo vybojovala novice mezi seniorkami Tereza Štekerová ze Sonkalu s 29 body za 7–1–1. S velkým odstupem se umístila její kolegyně z klubu Sonkal Kateřina Vítečková s 20 body za 5–1–2. I Kateřina závodila mezi seniorkami prvním rokem.

V technických sestavách si Martina Kopecká díky zisku 4 zlatých a jedné bronzové medaile vybojovala první místo s 18,5 body. Kateřina Vítečková předčila svou oddílovou kolegyni a se ziskem 13,5 za 4–0–1 se umístila na druhé příčce a Tereza Štekerová s 9,5 body za 2–1–1 na příčce třetí.

Ve sportovním boji naopak dominovala Tereza Štekerová s pěti zlatými medailemi a bodovým ziskem 19,5. Druhá Martina Kopecká získala 15,5 bodů za 2–2–1. Třetí nejlepší bojovnicí se stala frýdecká Jana Krušinová se ziskem 11 bodů za 2–2–0.

Celkem 85 seniorů nad 18 let v roce 2018 získalo alespoň jednu medaili na bodovaných soutěžích.

A vzhledem k velice vydařeným mistrovstvím Evropy i světa nebylo o vítězi pochyb. Brněnská a zároveň i česká legenda Libor Macháň získal celkem 39 bodů za 5 zlatých a 3 stříbrné medaile (loni 3. místo se 17 body). I druhé místo opanoval závodník věkem veterána. Jiří Faltin ze Sonkalu bodoval na nejednom turnaji, kde porážel o mnoho let mladší seniorské soupeře. Nakonec získal 23 bodů za 3–3–1 (loni 6. místo za 13,5 bodů). „Až“ třetí příčku obsadil loňský vítěz z Karviné Adam Chlebek. Ten získal 18 bodů za 3 zlaté a 2 bronzové medaile (loni získal 30 bodů).

V technických sestavách to bylo velice vyrovnané. Oba veteráni Libor MacháňJiří Faltin získali shodně 18 bodů. Jiří ale získal o jednu zlatou medaili více (3–2–0), a tak se stal v sestavách vítězem, za což si zaslouží velký potlesk. I třetí příčku obsadil služebně starší kousek. Další veteránský reprezentant František Jeřábek z Velešína, který získal 12,5 bodů za 1–2–0. František tak na dálku těsně, jen o půl bodu, porazil opavského Ondřeje Grulicha.

Ve sportovním boji si jednoznačně pro vítězství došel také Libor Macháň, který se v roce 2018 úspěšně postavil i seniorským soupeřům, a získal 21 bodů za 3–1–0. Druhé místo vybojoval Adam Chlebek se ziskem 10,5 bodů za 1–2–0. Třetí příčku těsně uhájil Vojtěch Fiala z Třebíče se ziskem 9 bodů za dvě zlaté medaile před svým týmovým kolegou veteránem Rudolfem Matouškem, který získal také 9 bodů, ale jedna zlatá medaile mu scházela (1–1–0).

Prvenství v bodování škol ve věkové kategorii senioři a seniorky vybojovala jednoznačně škola taekwon‑do ITF Sonkal. Celkem 7 jejich bojovníků v roce 2018 získalo 47 bodů. Na druhé příčce skončila škola taekwon‑do ITF Brno se ziskem 22 bodů a třetí příčku obsadila škola taekwon‑do ITF Silla s 15 body.

Také celkově v technických sestavách i celkově ve sportovním boji bojích bylo pořadí prvních tří pozic shodné, a to opět 1. místo škola taekwon‑do ITF Sonkal, 2. místo škola taekwon‑do ITF Brno a 3. místo škola taekwon‑do ITF Silla.

Gratulujeme všem vítězům, kteří se můžou těšit na krásné ceny sponzorů IPPONSHOP.CZ a BACKFIST.CZ, kterým také moc děkujeme.

Všechny ceny budou slavnostně předány v sobotu 2. 3. 2019 večer ve sportovním centru v Nymburce na mezinárodní soutěži Czech OPEN 2019 v taekwondu ITF.

Odkazy na webové stránky hlavních sponzorů Žebříčku Českého svazu taekwon‑do ITF: