INDEX ITF EITF ČSTV MŠMT ČR COV
  28.8.2019, Marek Lazor

Třetí soutěžní den na mistrovství světa v taekwondu ITF se Česká republika veze stále na zlaté vlně!

fotostředa 28. 8. 2019, třetí soutěžní den
Třetí soutěžní den byly na programu mistrovství dle aktualizovaného časového harmonogramu jen individuální sportovní boje, a to především v základních skupinách.

Vzhledem k náročnosti programu organizátoři také rozhodli, že bude dopolední program končit o půlhodinu později a odpolední program začínat i končit také o půlhodinu dříve a pak později. Podle našeho názoru však jednotlivé zápasy trvají až příliš dlouho a zefektivnit by se měla především práce rozhodčích a jednotlivých procedůr (videoprotesty a další).

Dobrou zprávou je, že ve sportovní hale začal fungovat internet, ke kterému se mohli připojit také závodníci a pak především on-line přenos, který by tak již měl být k dispozici všem zájemcům z celého světa.

Zápasy ve sportovním boji probíhaly od rána na 7 zápasištích, takže se brzy zapojili do bojů také naši reprezentanti. Pokud závodník pomýšlel na medaili, prakticky všude musel vyhrát základní skupinu, což znamenalo porazit 2-3 soupeře. Pro naše reprezentanty to byl často velmi těžký úkol a dlouho jsme čekali na někoho, komu by se to podařilo. Z našich se to podařilo Ondrovi Postlovi (-71 kg) avšak pak již prohrál v následujícím čtvrtfinále těsně před medailí.

V průběhu oběda přišla informace, že na odpolední program zřídí pořadatelé ještě 8 ring, na kterém začne neplánovaně disciplína speciální techniky, jedna z našich nejsilnějších. Naplňuje se tedy obava, že by se do konce mistrovství nemuselo stihnout vše a proto se začíná lehce improvizovat. Naši se tedy museli velmi rychle začít připravovat na tuto disciplínu.

Jako první se mezi sebou utkali junioři a za Českou republiku nastoupil Jakub Tvardek. Z 5 možných technik zvládl úspěšně 4 a tak se o stříbrnou medaili později utkal s reprezentanty Koreje a Řecka, protože pouze ruský reprezentant zvládl všech 5 technik bezchybně a zaslouženě získal zlato. V následném prodloužení Jakub techniku netrefil, z dalších bojů vypadl, avšak i tak vybojoval výborné 4. místo na světě.

Za juniorky následně nastoupila Karolína Chmelíková, která se v kvalifikaci probojovala až do závěrečného finále, kde se zítra utká již jen s korejskou reprezentantkou o zlatou medaili. Tak ji všichni držte palce.

Odpoledne nastoupil ke svým zápasům ve sportovním boji ve váhové kategorii do 92 kg jeden z našich nejzkušenějších reprezentantů Vojta Fiala. Ten již skoro 12 let úspěšně reprezentuje Českou republiku ve sportovním boji a titul mistra světa by si jistě zasloužil.

Bohužel mu však byla vylosována velmi těžká skupina, ve které byl společně s reprezentanty Ukrajiny, Řecka a Kazachstánu. To však Vojtu nedemotivovalo a následně ve velmi pěkných, silových zápasech Vojta postupně porazil jak borce z Řecka, tak i Ukrajiny. Ve třetím zápase raději kouč Kazachstánu svého reprezentanta stáhnul a Vojta tak vyhrál základní skupinu.

Po postup do finále se pak utkal s vítězem druhé skupiny, výborných domácím reprezentantem Mihailovichem Petarem. Avšak ani ten před Vojtou nakonec neobstál a Vojta se tak probojoval vůbec poprvé do finále mistrovství světa, kde na něj čekal korejský reprezentant Jo Kuk Hyon, který předtím porazil řeckého reprezentanta.

Finále této váhové kategorie bylo opravdu vyrovnané a vítěz nebyl jasný jak po základních kolech, tak ani po následném minutovém prodloužení. Rozhodnout tedy musela zlatá technika na první bod. Vojta neponechal nic náhodě a ve vhodný okamžik se pokusil zasáhnout korejcem kopem na hlavu, což se mu podařilo a překvapený korejec nestačil nijak zareagovat. To znamenalo pouze jediné. Vojta Fiala zápas vyhrál, stal se mistrem světa a pro Českou republiku vybojoval ZLATOU medaili ve sportovním boji.

Musíme zde zdůraznit, že Vojta vyhrál zlatou medaili ve sportovním boji pro Českou republiku po dlouhých 12 letech a je v pořadí teprve 3 Čechem - mužem, kterému se podařit tuto prestižní disciplínu taekwonda vyhrát.

V minulosti se o podařilo jen Janu Mračkovi (MSS 2005 a MSS 2007) a Michalu Košátkovi (MSS 2005). Mezi ženami je stále jedinou mistryni světa ve sportovním boji Radka Heydušková, která vyhrála mistrovství světa již v roce 1994 v Malajsii.

Tato zlatá medaile však pro nás byla třetí soutěžní den první i poslední zároveň. Další naši reprezentanti buď nepostoupili ze skupiny, případně jejich boje budou pokračovat ještě i zítra.

Sledujte nás i nadále a posílejte motivační vzkazy. Všichni naši reprezentanti jsou již jako i ostatní hodně unavení a určitě odhodlání podat ty nejlepší výkony, které jsou aktuálně schopni podat.

Ještě je před námi hodně silných českých disciplín a věříme v další úspěchy.

Nezapomeňte se podívat také na již 729 fotografií našeho svazového fotografa Kamila Tihelky na facebooku ...

Třetí soutěžní den získala Česká republika 1 zlatou medaili a celkově již 4 zlaté, 2 stříbrné a 2 bronzové medaile.