INDEX ITF EITF ČSTV MŠMT ČR COV
  27.4.2018, Marek Lazor  

První soutěžní den na mistrovství Evropy 2018 v taekwondu ITF, aneb 3 zlaté pro Českou republiku

Mistrovství Evropy 2018 v taekwondu ITF
fotoPrvní soutěžní den, čtvrtek 26.4.2018, měl na mistrovství Evropy 2018 v taekwondu ITF poněkud jiný průběh oproti minulosti, na kterou byli všichni zvyklí. Vzhledem k velkému množství novinek v soutěžních pravidlech bylo potřeba upravit časový plán mistrovství a tím tak došlo ke zpřeházení tradičního časového harmonogramu.

První den mistrovství patřil vždy disciplíně technické sestavy. Ani letos tomu nebylo jinak, avšak s výjimkou juniorských závodníků, kteří první den netradičně nestartovali vůbec. Naproti tomu seniorským závodníkům přibyla tento den disciplína, která patří obvykle až na konec mistrovství, a to speciální přerážecí techniky. Naše historicky nejúspěšnější disciplína se tak přesunula u seniorů i seniorek již na úvodní den mistrovství.

Ale vraťme se k technickým sestavám, kde se představili nejprve postupně všichni naši seniorští i veteránští reprezentanti. Mezi muži seniory se na medaili nakonec bohužel nepodařilo dosáhnout žádnému z nich, přestože jejich výkony nezaostávaly v konkurenci s ostatními. Vše si ale odpoledne vynahradili v týmových technických sestavách, kde nenechali nic náhodě a po důkladné přípravě na tuto kategorii ji i zde také bezpečně vyhráli. Obhájili tak tento titul z loňského mistrovství Evropy v Anglii.

Na dalších zápasištích, kterých je zde připraveno 6 plus jedno technické na přerážecí disciplíny, však již nastupovaly naše seniorské reprezentantky. I ony zacvičily technické sestavy ve vysokém standardu, rozhodčí jim však nedovolily dojít dále jak k bronzové medaili. Radovat se z ní tak nakonec mohly Kristýna Pravdová mezi 1. dany a Martina Kopecká mezi 3. dany. Velké naděje jsme i u žen vkládali do soutěže týmů. Papírové předpoklady se naplnily a nakonec, podobně jako i v loňském roce, postupně postoupily až do finále, kde na ně čekal opět ruský tým. Po odcvičení obou technických sestav (volitelné a povinné) jsme všichni čekali na bodové hodnocení pěti rozhodčích. Na světelné tabuli se objevil výsledek 3:2 pro Českou republiku, který se však bohužel pro nás, vzápětí po započtení druhé sestavy změnil na 3:2 pro Rusko. Nezbylo než, podobně jako i v loňském roce, přijmout finálovou porážku, avšak výsledek 3:2 ukazuje, že už nejsme daleko od toho Rusko opět porazit, podobně jako v roce 2016.

Do soutěže v technických sestavách nastoupili také naši tři veteráni. Libor Macháň je již ostřílený veteránský reprezentant (aktuální nejlepší veterán Evropy i světa) a čekáme od něj to nejlepší i zde. Naproti tomu Jirka Faltin a Rudolf Matoušek startovali na mezinárodním mistrovství úplně poprvé. Nervozita byla trochu znát, což se projevilo nakonec na celkovém výsledku všech tří našich reprezentantů. Přestože se všichni nakonec umístili na medailových pozicích, všichni měli výkonnost i techniku na zisk zlaté medaile. Bohužel všichni nakonec doplatili na zpřísnění pravidel a díky svým osobním chybám v některých technikách byli ohodnocení nulovým počtem bodů, což je připravilo o evropské tituly. Přesto stříbrné medaile pro Libora a Jirku a bronzová medaile pro Rudolfa znamená 100% úspěšnost v této disciplíně.

Pozdě odpoledne na nás čekala naše poslední, ale naše historicky nejúspěšnější disciplína, a to speciální přerážecí techniky. V ní se reprezentant pokouší 5 různými předepsanými kopacími technikami přerazit desku ve stanovené výšce nebo dálce. Jako první z našich nastoupila Veronika Kokášová, aktuální vicemistryně světa v této disciplíně. Ta se nakonec nenechala rozhodit ani „taktickým“ protestem řeckého kouče, kdy musela více jak půl hodiny čekat na verdikt rozhodčích, zda ji bude jedna technika uznána, pokračovala dále v bezchybném výkonu a zcela zaslouženě zde vyhráli evropský titul. Mezi muži za nás nastoupil čerstvý senior Jirka Novák a třemi úspěšnými pokusy z pěti se tak mohl utkat o bronzovou medaili. V ní byl nakonec úspěšnější ruský reprezentant, i tak je ale 4. místo v Evropě na svém prvním seniorském mistrovství velmi dobrý začátek.

fotoNakonec zůstala v prvním soutěžním dnu na programu již jen soutěž týmů ve speciálních přerážecích technikách. Naše děvčata, namotivovaná zlatou medailí Veroniky, daly do této dnešní poslední soutěže vše, a bylo z toho nakonec naše druhé zlato ve stejné disciplíně a vylepšení loňské stříbrné medaile. O stejný výsledek se pokusili i naši reprezentanti, kteří měli po loňském nezdaru, kdy vypadli už v nominaci, co napravovat a ukázat, že patří mezi evropskou elitu. Nakonec se jim podařilo společně s Ruskem postoupit do finále a zde se utkat o zlatou medaili. Chvíli to vypadalo, že máme na Ruskem navrch, ruský kouč dokonce podal několik „zbytečných“ protestů, ale nakonec zde se štěstí přiklonilo k ruským reprezentantům a úspěšným pokusem získali zlato. Také my, ziskem stříbrné medaile jsme se dokázali vrátit mezi ty nejlepší.

První soutěžní den tak získala Česká republika 3 zlaté, 4 stříbrné a 3 bronzové medaile, čímž se v celkovém pořadí zemi dostala na celkové průběžné 4. místo mezi 33 zeměmi hned za Ruskem, Ukrajinou a Řeckem, které zde přijely v obrovských počtech a také velmi dobře připraveni.
Sledujte i dále právě probíhající letošní evropský zápas českého „Davida“ hned s několika „Goliáši“. Naši reprezentanti, i v celkově menším počtu, jsou připraveni a těší se na všechny zápasy s dalšími evropskými zeměmi.

V pátek, 27.4.2018, budou na programu prakticky po celý den jen zápasy ve sportovním boji, které jsou nově rozděleny nejprve na skupiny po třech nebo po čtyřech stylem každý s každým, takže zápasů bude k vidění opravdu velmi hodně.

Ing. Marek Lazor
prezident Českého svazu Taekwon-Do ITF
Komentáře návštěvníků webu
Pro přidání komentáře se musíte nejprve přihlásit.
Všechny komentáře jsou již zobrazeny.


Staňte se fanouškem O2 TV Sport Sport 5 TVCOM live iSport.cz
Partneři
Nejnovější fotogalerie
květen 19
po
út
st
čt
so
ne
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2

Český svaz Taekwon-Do ITF, z. s., Zátopkova 100/2, P.S. 40, Praha 6, 160 17
Adresa sekretariátu svazu: Pod Višňovkou 334/15, Praha 4, 14000
tel.: +420 604 258 109, e-mail : sekretariat@taekwondo.cz

© 1987 - 2019 Český svaz Taekwon-Do ITF, z. s.