INDEX ITF EITF ČSTV MŠMT ČR COV
  29.4.2017, Marek Lazor  

První 3 soutěžní dny na mistrovství Evropy 2017 v taekwondu ITF, aneb 10 zlatých medailí pro Českou republiku

Mistrovství Evropy 2017 v taekwondu ITF
fotoPo letošní náročné přípravě, zvládnutí několika menších či větších problémů včetně problému s financováním ze strany MŠMT ČR, překonání cesty autobusem z Prahy do Liverpoolu, nastoupilo konečně ve čtvrtek 27. dubna 2017 na evropské tatami v největší sportovní hale v anglickém Liverpoolu všech 35 českých reprezentantů, aby se zde v konkurenci s takřka 800 závodníky z 32 zemí poměřili a zabojovali o letošní tituly evropských šampiónů.

Prvotním cílem České republiky je udržet loňské skvělé 4. místo v Evropě, nicméně všichni si uvědomují, že to bude letos mnohem těžší, protože česká výprava je celkově menší, přičemž naproti tomu celkový počet účastníků mistrovství oproti loňsku opět citelně narostl. Také možnost startu až 2 seniorských reprezentantů v každé kategorii nám nějaké šance také ubírá.

První soutěžní den se soutěžilo tradičně a prakticky jen v technických sestavách taekwondu, ve kterých naši reprezentanti s dlouhodobě dobrou technikou dosahují výborné výsledky. Uklidnil nás již první výsledek, když naše jediná česká veteránka, Ludmila Gerlichová, porazila v technických sestavách na 1. dan hned na úvod svou soupeřku z Walesu a ve finále pak Skotku a hned první evropský titul zamířil do České republiky. To nás dostatečně uklidnilo a všichni se mohli soustředit na svůj výkon s tím, že máme šanci se utkat s ostatními o medaile.

To dokázali nejprve oba čeští junioři v technických sestavách na 2. dan, kdy se oba dostali bez problémů do semifinálových bojů, kdy ale nejprve Jirka Novák prohrál postup do finále s řeckým reprezentantem a ten si ve finále poradil s dalším našim reprezentantem, Dominikem Slukou. I tak je ale zisk dvou medailí v jedné kategorii úspěch.

Juniorkám se už tolik nedařilo a obě skončili těsně před medailemi. V seniorské kategorii postoupili naši reprezentanti až do finále, ale jak Adam Chlebek v 1. danech, tak i Jan Vrchovecký ve 2. danech, se museli nakonec smířit i tak výborným druhým místem. V seniorkách došla výborným výkonem v silné konkurenci až na 3. místo a pro bronzovou medaili Tereza Žilinská.

Do bojů opět zasáhli veteráni, ale tentokrát 3 naši muži. Již ostřílený závodník Libor Macháň v nejvyšší technické kategorii do 6. danů vybojoval bronz, Lubomír Pliska, poprvé na mistrovství Evropy, napodobil Liborův výkon a po několika výhrách skončil také bronzový.

Nejvíce se čekalo od posledního veterána, velezkušeného Josefa Jarmu, loňského mistra světa a mnoho násobného medailistu z mistrovství Evropy minulých let. Přestože již chtěl Pepa svou kariéru ukončit, do Liverpoolu nakonec ještě odjel a nakonec z toho byla opět zasloužená zlatá medaile, když nedal nikomu jinému šanci.

Všichni čeští veteránští reprezentanti tak získali medaili v technických sestavách jednotlivců. V týmové soutěži už veteráni tolik koncentrovaní nebyli a po několik chybičkách stačil jejich výkon tentokrát „jen“ na bronzovou medaili.

První den nás ještě čekala také soutěž v týmových technických sestavách juniorů. Žádný český junior zde letos v sestavách ještě nezískal zlatou medaili a toto byla poslední šance. Jak kluci, tak i holky dali do týmové soutěže všechno a nakonec oba týmy v silné konkurenci vyhrály zlaté medaile. Opravdu skvělý závěr juniorské soutěže v technických sestavách.

Hned první den tak získala Česká republika 5 zlatých, 3 stříbrné a 5 bronzových medailí, čímž se v celkovém pořadí zemi dostala nečekaně, ale zaslouženě na celkové průběžné 2. místo mezi 32 zeměmi hned za bezkonkurenčním Ruskem.

Pátek, 28. dubna 2017, druhý soutěžní den

fotoTaké v pátek opět přesně na minutu v 9:00 hodin se nejprve předaly medaile a následně se hned na všech šesti zápasištích rozjely kategorie pátečního dne. O poslední individuální medaile v technických sestavách se utkaly seniorky, které k našemu velkému a příjemnému rannímu překvapení postoupily až do finále, kde si to o zlatou medaili rozdaly mezi sebou. Úspěšnější a mistryní Evropy ve 2. danech se stala Linda Novohradská Deutschová, s výborným stříbrem se tentokrát musela spokojit Kateřina Kolářová.

Následně už patřil prakticky celý den sportovnímu boji starším i mladším juniorům a juniorkám. V loňském roce jsme na juniorském mistrovství světa v Itálii zažili překvapivou spanilou jízdu našich juniorek, kdy hned třem z nich se podařilo získat tituly světových šampiónek. Proto jsme byli velmi nervózní, zda se jednalo o nahodilý úspěch, nebo nový trend českých juniorek.

Odpověď jsme dostali všichni záhy, když Petra Jíchová ve váhové kategorii 70 kg doslova proletěla všemi zápasy a každý zaslouženě vyhrála. Po loňském světovém titulu tedy získala i ten Evropský.
Následně předvedla stejný výkon i naše druhá světová šampiónka, Anežka Čurdová, kterou do Liverpoolu přijeli podpořit mimo jiné i její rodiče a i zde ve váhové kategorii do 64 kg zcela zaslouženě vybojovala titul evropské šampiónky a zlatu medaili.

Když obdobný scénář zopakovala ještě další česká juniorská reprezentantka Eva Názlerová, která také zcela zaslouženě vyhrála všechny souboje ve váhové kategorii do 58 kg, začalo se schylovat k malé senzaci. Prakticky zatím všude, kde startovala česká reprezentantka, tam končila se zlatem. I ruští koučové začínali nevěřícně kroutit hlavami.

Další naše juniorky tento den už sice na zlaté medaile nedosáhly, ale i 2 bronzové medaile Jany Krušinové (do 58 kg) a Jindřišky Flachsové (do 52 kg) jsou dobrým příslibem do budoucna.
Bohužel tak jako ostatní obdivovaly naše juniorky, tak my jsme museli naopak obdivovat juniory jiných zemí. Naši chlapci, i když se viditelně snažili, bohužel často vypadávali buď hned v prvních kolech, nebo v těch následujících. Nikomu z nich se nepodařilo získat tento den žádnou medaili.
Až na samý závěr druhého dne zařadili pořadatelé ještě na program technické sestavy seniorských týmů. Oba české týmy viděly, jak o den dříve naši junioři nedali nikomu šanci a hodlaly jejich výkon rozhodně zopakovat. Jako první nastoupili na tatami naši muži. Postupně porazili všechny týmy, které jim byly nalosovány až do finále, kde narazili na ruské reprezentanty. Ani těm jsme nedali šanci a i s drobnou chybičkou jsme vyhráli a získali z týmových sestav ze tří možných zlatých medaili všechny tři.

Koučové mnohých zemí opět nevěřícně kroutili hlavami a prezidenti mnoha zemí vyjadřovali veřejně obdiv celému českému týmu.

Naše seniorky museli na své zápasy počkat na další den dopoledne.

Po druhém dni se změnila medailová bilance na 9 zlatých, 4 stříbrné a 7 bronzových. Celkově jsme na stále výborném 3. místě hned za Ruskem a Ukrajinou. Až za námi jsou další favorité, jako Bulharsko, Slovinsko, Řecko, nebo i domácí Anglie. Prozatím se nám daří hodně nadprůměrně a nálada je v českém týmu výborná.

Sobota 29. dubna 2017, třetí soutěžní den

fotoHned dopoledne se dokončuje poslední váhová kategorie ve sportovním boji juniorek nad 70 kg a my zde máme další želízko v ohni, Terezu Štekerovou. Tereza tuto kategorii vyhrála již předešlé 2 roky a v loňském roce se navíc stala ve stejné kategorii i světovou šampiónkou. I když se nečekala jiná než zlatá medaile, každé mistrovství je jiné. Tereza však i zde vyprovodila každou svou soupeřku jasnou prohrou a získala tak zaslouženě svou poslední juniorskou medaili ve sportovním boji.

Obdobně si vedl v juniorech také Jirka Novák ve váhové kategorii do 70 kg. Jako jediný český junior se dokázal probojovat až do semifinálových bojů, kde získal bronzovou medaili.

Následně byly na zápasiště volány české seniorky, aby byla dokončena soutěž v technických sestavách juniorek. Všechny naše děvčata dala do výkonu opravdu všechno, aby byly zkompletovány 4 zlaté medaile, avšak také výborné ruské reprezentantky, se nám to rozhodly ve finále zkomplikovat. Také jejich výkon byl výborný a rozhodčí nakonec přisoudili výhru právě Ruskám, i když tím nejtěsnějším poměrem 3:2. Zklamání našich bylo velké, ale už bylo potřeba se koncentrovat na sportovní boj, který tento den čekal na všechny naše seniory i seniorky.

Bohužel, třetí soutěžní den, bývá nejen pro české reprezentanty, krizový. Žádnému českému seniorskému reprezentantovi se nepodařilo postoupit do bojů o medaile. Konkurence ruských, ukrajinských, řeckých, bulharských, slovinských a dalších reprezentantů byla tak obrovská a kvalitní, že nám nezbývalo, nežli uznat jejich kvality a ještě více se od nich učit.

Podobně dopadala situace i u našich seniorek, které sice bylo o něco úspěšnější než naši muži a vyhrávali úvodní i další následná kola, avšak stále to nestačilo na medaili. Úspěšná byla nakonec za celý den jen Linda Novohradská Deutschová, která postoupila ve váhové kategorii do 63 kg postupně až do semifinále, kde ji, s řeckou reprezentantkou a pozdější vítězkou, jen o kousek unikl postup do finále a získala tak pro nás dnes jedinou seniorskou medaili ve sportovním boji.

V podvečer začala již také soutěž juniorských týmů ve sportovním boji. Češi startovali jen s juniorkami a ty bez problémů a zaslouženě postoupily až do finále, kde na ně, podobně jako na loňském mistrovství světa, čekaly Ukrajinky, které předtím již porazily ruský favorizovaný tým. Také celkový výsledek se opět opakoval, když jsme nejprve dotáhli zápas na nerozhodný stav 4:4, a až poslední rozhodující zápas jsme prohráli. I tak jsou stříbrné medaile výborný výsledek.

V průběhu prvních tří dnů probíhaly na ringu číslo sedm kvalifikace do soutěže ve speciálních přerážecích technikách a v silovém přerážení. Naši reprezentanti se vesměs kvalifikovali, i když jsme se několik chyb nevyvarovali. Uvidíme, jak dopadneme v nedělní soutěži, kdy už pojedou všichni kvalifikanti o medaile.

Po třetím, pro nás „krizovém“ a unaveném dni se změnila medailová bilance na 10 zlatých, 6 stříbrných a 9 bronzových medailí.

Stále si udržujeme vynikající celkové 3. místo za Ruskem a Ukrajinou.

Sledujte naše výkony i v poslední 4. soutěžní den, v neděli 30.4.2017. Stále máme šanci, pokud se nám bude dařit vystoupat na celkové 2. místo, protože na Ukrajinu ztrácíme jen jednu zlatou medaili a na programu budou naše silné disciplíny.

Tereza Štekerová má stále šanci stát se opět nejlepší juniorkou Evropy, český dívčí juniorský tým má šance stát se nejlepším týmem v Evropě.

Také další naši reprezentanti ještě mohou několikrát překvapit. Vyhraje Libor Macháň sportovní boj a silové přerážení?

Jak to všechno dopadne? Odpověď budeme všichni znát již dneska večer.

Tak nás sledujte a povzbuďte nás.

Právě teď to všichni potřebujeme!

Marek Lazor
Komentáře návštěvníků webu
Pro přidání komentáře se musíte nejprve přihlásit.
Všechny komentáře jsou již zobrazeny.


Staňte se fanouškem O2 TV Sport Sport 5 TVCOM live iSport.cz
Partneři
Nejnovější fotogalerie
duben 18
po
út
st
čt
so
ne
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6

Český svaz Taekwon-Do ITF, z. s., Zátopkova 100/2, P.S. 40, Praha 6, 160 17
Adresa sekretariátu svazu: Pod Višňovkou 334/15, Praha 4, 14000
tel.: +420 604 258 109, e-mail : sekretariat@taekwondo.cz

© 1987 - 2018 Český svaz Taekwon-Do ITF, z. s.