INDEX ITF EITF ČSTV MŠMT ČR COV
  16.9.2019, Marek Lazor  

Pojďte s námi cvičit originální korejské taekwon-do!

foto Navštivte v průběhu září 2019 kteroukoli z 38 škol sdružených v Českém svazu Taekwon-Do ITF a začněte společně s námi cvičit na jednom z více jak 170 míst po celé České republice originální moderní korejské umění sebeobrany, které zná celý svět pod názvem taekwon-do.

Taekwon-do jako zcela nové, moderní korejské bojové umění bylo světové veřejnosti poprvé představeno v dubnu roku 1955 v korejském Soulu svým tvůrcem, korejským generálem Choiem Hong-hi. Taekwon-do si ihned po svém představení začalo získávat nejen v Koreji, ale po celém světě velkou řadu příznivců, protože jeho funkčnost a použitelnost byla nepřehlédnutelná.

Záměrem Generála Choie bylo vytvořit nejdokonalejší bojové umění na světě a nedovolit už nikdy a nikomu okupovat Koreu. Proto zdokonalil nebo i nově vytvořil techniky i pohyb v nich, a to především na základě znalostí poznatků moderní vědy a především pak fyziky.

Zpočátku bylo taekwon-do určeno pouze pro výuku korejských ozbrojených sil, později se jej však začali učit i ozbrojené síly dalších spřátelených zemí jako Malajsie, Vietnam, USA a další. Nakonec byla umožněna výuka také civilním osobám celého světa bez rozdílu.

Taekwon-do, které bylo vytvořeno především jako sebeobranné umění, je dnes typické především svou velkou silou v technice a velkým množstvím precizních technik jak rukou, tak i nohou. Všechny techniky jsou přesně popsány ve velké patnáctidílné encyklopedii taekwonda. Je proto jasné, že se mnoho jiných bojových umění později inspirovalo ve své výuce právě taekwondem, jak mimo jiné například ve své knize o karate napsal již před dvaceti lety známý slovenský spisovatel a karatista František Šebej. Generála Choie toto napodobování částečně těšilo, protože to svědčilo o tom, že je taekwon-do zřejmě dost dobré, když stojí za to ho napodobovat.

V roce 1966 se již taekwon-do cvičilo v tolika zemích, že bylo potřeba výuku řídit pomoci mezinárodní organizace. Proto stejného roku vzniká v korejském Soulu Mezinárodní federace taekwonda (ITF) jejímž prvním prezidentem se stává právě generál Choi Hong-hi. V roce 1972 se však generál Choi na základě pokračujícího politického převratu v jižní Koreji a zavedení diktátorského režimu prezidenta Park Chung-hi rozhodl odejít ze své rodné země a začít nový život v Kanadě.

Své originální taekwon-do si vzal samozřejmě sebou, aby jej mohl i nadále vyučovat po celém světě. Jižní Korea, v čele s novým prezidentem Parkem, se nesmířila s myšlenkou, že by přestala být centrem již velice známého bojového umění, proto za pouhý rok představuje nové taekwondo, které však s původním originálem už nemá mnoho společného. Ustavuje také Světovou federaci taekwonda (WTF) a jako hlavní cíl si ukládá zařadit taekwondo mezi olympijské sporty, což se jim v roce 2000 na Olympijských hrách v australském v Sydney podařilo splnit.

V současné době probíhají kromě společných exhibic také rozhovory na nejvyšší úrovni mezi ITF a WTF o jedné společné federaci. Všichni věříme, že se záměr podaří a v blízké budoucnosti se budou moci nejen olympijských her účastnit společně všichni taekwondisté obou federací.

V České republice se začalo originální taekwon-do vyučovat neoficiálně na jaře 1987 v Českých Budějovicích pod vedením instruktorů taekwonda z Jugoslávie a na podzim 1987 již oficiálně, když zde po sérii korejských exhibic a po dohodě s českou stranou začal trvale působit korejský instruktor Hwang Ho-jong. Do dnešních dnů cvičilo taekwon-do ITF aktivně v České republice již více jak 26.000 českých studentů, přičemž již více jak 880 z nich získalo v taekwondu ITF černý pás.

Taekwon-do dnes nabízí všem zájemcům velice různorodé cvičení i zábavu, kde si každý bez rozdílu věku i pohlaví může najít to, co se mu bude líbit a cvičit nejlépe. Taekwon-do Vám pomůže trvale zvýšit svou kondici, naučíte se používat celé své tělo a tím i následně zvýšit si své zdravé sebevědomí.

Obrovskou přidanou hodnotou cvičení taekwonda je celoživotní výuka morálních principů, které nám zde zanechal generál Choi. Ty obsahuje především slib taekwonda a 5 zásad taekwonda. Smyslem je, aby taekwondo a všichni jeho instruktoři učili nejen techniku taekwonda, ale také všechny studenty vychovávali tak, aby se stali lepšími lidmi. Každý student taekwonda tak nejenže zná těchto 5 základních zásad, kterými jsou zdvořilost, čestnost, vytrvalost, sebeovládání a nezdolný duch, ale snaží se jimi také po celý život vést.

V taekwondu mohou na jedné straně vedle sebe trénovat mladí studenti společně s těmi staršími, muži se ženami, ale na straně druhé si můžete taekwon-do zacvičit podle situace i zcela sami. Ke zvládnutí všech technik je potřeba mnoha a mnoha let tréninku, takže Vás brzy nepřestane bavit a stále v něm můžete najít nové věci. I proto se v taekwondu stává opravdovým mistrem až student, který složí zkoušku na 7. dan.

Všechny studenty v České republice může těšit, že se mohou učit taekwon-do u skutečného originálu, a to přímo u korejského velmistra, prof. Hwang Ho-jonga (9. dan), který je dnes mimo jiné také hlavním technickým instruktorem celé mezinárodní federace taekwonda. Každý člen Českého svazu Taekwon-Do ITF s vyšším technickým stupněm (od 2. kupu) tak může pravidelně každý měsíc zúčastnit svého regionálního technického semináře, který vede osobně velmistr Hwang, případně jím pověřený instruktor.

Někteří studenti, čeští pionýři taekwonda, takto pravidelně na těchto seminářích i trénincích cvičí již 32 let a dnes jsou držiteli 7. danu, což je zatím nejvyšší technický stupeň v taekwondu, který dokázal český student získat!

Protože jsou lidé ze své podstaty od přírody tvorové soutěživí, existuje také v taekwondu celá řada regionálních, národních i mezinárodních soutěží, a to hned v několika, často unikátních, disciplínách (technické sestavy, sportovní boj, speciální techniky, silové přerážení a sebeobrana). Zde si může každý otestovat, jak si stojí v porovnání s ostatními. Pro mladší talentované studenty provozuje dlouhodobě Český svaz Taekwon-Do ITF šest regionálních středisek talentované mládeže, kde může každý rok více jak 250 vybraných talentů do osmnácti let z celé České republiky dále rozvíjet svůj talent. Ti nejlepší pak mohou dostat pozvánku do státní sportovní reprezentace České republiky v taekwondu a reprezentovat tak jednou ročně naší republiku na oficiálních mistrovstvích Evropy, nebo jednou za dva roky na mistrovství světa.

Musíme zde také zdůraznit, že se Česká republika těchto mistrovství nejezdí pouze zúčastnit, ale patří dlouhodobě mezi 5 nejúspěšnějších zemí jak v Evropě, tak i na světě. Prakticky z každého mistrovství přivážejí čeští reprezentanti zlaté medaile.

Na nic už tedy nečekejte a začněte s námi právě teď cvičit na jednom z více jak 170 míst po celé České republice korejské moderní umění sebeobrany, které nám zde zanechal korejský generál Choi Hong-hi. Uvidíme se na tréninku!

Kde všude můžete cvičit: https://new.taekwondo.cz/mapa

Ing. Marek Lazor
prezident Českého svazu Taekwon-Do ITF


Staňte se fanouškem O2 TV Sport Sport 5 TVCOM live iSport.cz
Partneři
Nejnovější fotogalerie
únor 20
po
út
st
čt
so
ne
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1

Český svaz Taekwon-Do ITF, z. s., Zátopkova 100/2, P.S. 40, Praha 6, 160 17
Adresa sekretariátu svazu: Pod Višňovkou 334/15, Praha 4, 14000
tel.: +420 604 258 109, e-mail : sekretariat@taekwondo.cz

© 1987 - 2019 Český svaz Taekwon-Do ITF, z. s.