INDEX ITF EITF ČSTV MŠMT ČR COV
  30.5.2017, Marek Lazor  

Odborný kurz pro instruktory, asistenty instruktorů a zájemce o 2. trenérskou třídu v taekwondu ITF

Odborný kurz pro instruktory, asistenty instruktorů a zájemce o 2. trenérskou třídu
fotoV sobotu 27. května 2017 se do tělocvičny školy taekwon-do ITF Brno sjeli instruktoři i jejich asistenti z Prahy, Ostravy, Olomouce, Frýdku - Místku, Třebíče, Českých Budějovic i z domácího Brna, aby se zde zúčastnili dvoudenního odborného kurzu.

Pro všechny bylo připraveno po celou sobotu a neděli 20 hodin odborných přednášek se spoustou praktického cvičení, které vedly vybraní odborníci brněnských vysokých škol, specialistů nebo členů Českého svazu Taekwon-do ITF.

Na úplném začátku ještě slavnostně předal, prezident Českého svazu Taekwon-Do ITF, Ing. Marek Lazor speciálně vyrobené trička pro letošní individuální mistry Evropy, a to brněnskému Liborovi Macháňovi (2. zlaté medaile na ME 2017 a nejúspěšnější veterán Evropy 2017) a brněnské Lindě Novohradské Deutschové (2. zlaté a 1 stříbrná medaile na ME 2017 a neúspěšnější seniorka Evropy 2017).

V brzké době pak tato speciální a pamětní "zlatá" trička obdrží i ostatní letošní individuální mistři Evropy.

Jako první se na kurzu představil Mgr. Tomáš Novohradský, odborný asistent speciální sportovní přípravy Univerzity Obrany v Brně, který si připravil metodiku a vedení kondičního tréninku. Cvičení bylo, a to nejen po ránu velice přínosné. Bylo zajímavé sledovat, co všechno se dá provádět za cvičení byť jen s páskem, případně s drobnými sportovními pomůckami, nebo i jen čárami na zemi, či tatami.

Následně se role lektorky ujala Mgr. Ing. Linda Novohradská Deutschová, absolventka FSS MU Brno, která měla na programu praktickou ukázku metodiky a vedení tréninku speciálních přerážecích technik v taekwondu ITF.

Poslední dvouhodinovou přednášku před sobotním obědem pak vedl MUDr. Marián Harničár, chirurg, traumatolog, ortoped z IC kliniky v Brně na téma zdravotní příprava, prevence a léčba zranění. Díky velkému množství doplňujících otázek pak skoro nezbyl čas na oběd.

Po obědě se všem představil na dvohodinovém cvičení pan Karel Malý, lektor fakulty Sportovních studií MU Brno a známý trenér boxu s metodikou tréninku rukou ve sportovním boji (boxu).

fotoZbývající dvě přednášky sobotního odpoledne pak již byly ryze teoretické. Tu první, korejštinu v terminologii taekwonda, vedl osobně Ing. Petr Pařik, Ph. D., koreanista a vedoucí technického oddělení Českého svazu Taekwon-Do ITF. Všichni účastníci si tak mohli na místě porovnat, jak moc se liší jejich výslovnost korejských slov od originálu.

Poslední přednáška dne pak byla teorie taekwonda, 1. část. Tu vedli, předchozí lektor Ing. Petr Pařík Ph. D. a Ing. Marek Lazor, držitel 1. trenérské třídy v taekwondu ITF. Oba jsou mimo jiné spoluautoři testových otázek Českého svazu Taekwon-Do ITF na 3. i 2. trenérskou třídu.

Všichni účastníci nejprve obdrželi svazovou publikaci se všemi testovými otázkami s vyznačenými správnými odpovědmi.

Oba lektoři se snažili vysvětlit, aby tuto publikaci lidé nebrali jen jako testové otázky, ale i jako výborný a přehledný zdroj informací o taekwondu.

Byť i jen prostým pročítáním jednotlivých otázek a odpovědí se každý může výrazně zlepšit v teorii taekwonda.


Nejinak tomu bylo i zde a k vybraným otázkám bylo poskytnuto mnoho dalších informací včetně promítání obrázků hledaných na běžném googlu.

Druhý den, v neděli, se začalo opět hned ráno v 8 hodin, a to metodikou a vedením tréninku sportovního boje. Praktický seminář v chráničích si připravil Libor Macháň, mimo jiné držitel 1. trenérské třídy v taekwondu ITF, absolvent trenérské školy na FTVS UK Praha a dlouholetý český reprezentant v taekwondu ITF.

Zbývající hodiny dne již byly ryze relaxační nebo teoretické.

fotoMgr. Kateřina Kottková, fyzioterapeutka vojenské nemocnice v Brně, si připravila přednášku o kinesiotapingu a následně provedla na vybraných účastnících odborný tejping, což všichni dokonale ocenili.

Následně před obědem byla na programu odborného kurzu opět výuka vybrané teorie taekwonda a vzhledem k nadprůměrně teplému počasí proběhla celá přednáška venku ve stínu pod stromy.

Po obědě už byl na všechny účastníky kurzu připraven MUDr. Michal Rumíšek, lékař v oboru alternativní medicíny, rehabilitace a kompenzačního cvičení. Mimo jiné praktikuje dlouhodobě také Aikido. Také jeho přednáška a pak především praktické ukázky vzbudili u všech účastníků nebývalý zájem a dvě hodiny se ukázaly nakonec jako nedostatečné.

Nicméně vzhledem k pokročilé době bylo třeba pomalu kurz ukončit. Nejprve obdržel každý účastník certifikát o absolvování a následně si mohli všichni zájemci napsat odborný test v taekwondu na 3. nebo i 2. trenérskou třídu. Tuto možnost využila většina účastníků.

Pokud je Vám líto, že jste se tohoto odborného kurzu, který pod záštitou Českého svazu Taekwon-Do ITF uspořádala škola taekwon-do ITF Brno, nemohli osobně zúčastnit, můžete se s některými lektory osobně potkat na letním soustředění brněnské školy.

Také Český svaz Taekwon-Do ITF tuto akci, pokud proběhne opět v příštím roce, určitě rád podpoří a tím nabídne opět všem školám sdružených v našm svazu.

Marek Lazor
Komentáře návštěvníků webu
Pro přidání komentáře se musíte nejprve přihlásit.
Všechny komentáře jsou již zobrazeny.


Staňte se fanouškem O2 TV Sport Sport 5 TVCOM live iSport.cz
Partneři
Nejnovější fotogalerie
červen 18
po
út
st
čt
so
ne
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1

Český svaz Taekwon-Do ITF, z. s., Zátopkova 100/2, P.S. 40, Praha 6, 160 17
Adresa sekretariátu svazu: Pod Višňovkou 334/15, Praha 4, 14000
tel.: +420 604 258 109, e-mail : sekretariat@taekwondo.cz

© 1987 - 2018 Český svaz Taekwon-Do ITF, z. s.