Bulletin svazu

Národní šampionát

18. 11. 2014 Ondřej Vrábel

Tento článek byl převzat z předchozí verze webu, a proto prosím omluvte případné chybné formátování textu nebo chybějící obrázky. Na převodu všech článků na novou verzi se usilovně pracuje.

foto První či druhý listopadový víkend tradičně patří Mistrovství České republiky. Přestože to byl tentokrát až víkend třetí, nebylo to na kvantitě ani kvalitě nijak znát. Do letošního Mistrovství ČR zasáhlo téměř 400 závodníků z 25 oddílů. Proti minulým ročníkům byl příjemný nárůst počtu soutěžících veteránů a veteránek. Po nezbytné páteční podvečerní registraci a vážení, následné poradě koučů, přišly na řadu dva soutěžní dny. I když brněnská hala je rozměry menší než jsou naše „požadavky“ tak se všechno nakonec vměstnalo a pro všechny bylo zápolení v moderní architektuře příjemným úkonem. Sobotní soutěžní program začal tulařskými kláními v žákovských, seniorských a veteránských věkových skupinách, kdy následovaly sportovní boje, speciální techniky a silové přerážení. Celý soutěžní den směřoval k 18. hodině, na kterou byly naplánovány v rámci slavnostního programu finálové boje. Propagace v médiích, výlep letáků a osobní pozvání odvedly skvělou práci. Důkazem toho byla zcela zaplněná tribuna, která mohla shlédnout dvě tulařská finále seniorů a seniorek kategorie II. dan. V seniorkách nastoupila Martina Kopecká (Silla) a Jana Kovářová (Sonkal), z vítězství se radovala Jana. Mezi muži svedli finálovou bitvu Tomáš Vodička (Sonkal) a Filip Gavlas (TKD Frýdek-Místek). Úspěšnějším byl první jmenovaný. Celý program byl prokládán vystoupeními hip hopových týmů, mažoretek a z „konkurečních“ bojových umění mohli diváci shlédnout ukázky Capoeiry a Kung-Fu. Předěl mezi matsogi seniorek a seniorů vyplnila ukázka přerážení kombinovaného výběru taekwondistů z různých oddílů. Kromě přerážení nechyběla ani krátká demonstrace sebeobrany včetně varianty proti útočníkovi s nožem. Po sestavách čekalo na diváky pět finálových utkání sportovního boje. Nejprve seniorky do 75kg – Kateřina Kolářová (TKD Frýdek-Místek) a Anna Pösingerová (Kwang Myong). Zajímavý zápas ovládla nakonec Anna Posingerová. Druhé ženské finále nabízelo souboj váhové kategorie do 57kg a svedlo do něj členky Sonkalu Veroniku Holečkovou a Janu Kovářovou. Po celou dobu velmi napínavou bitvu pro sebe rozhodla Jana Kovářová. Rovněž mezi muži bylo pořadí vybraných kategorií od nejvyšších váhových kategorií po ty lehčí. Divákům se tak nejprve představil Adam Chlebek (Karviná) a Jan Radina (Silla). Přes počáteční vedení závodníka Silly se skóre překlopilo na stranu Adama Chlebka, který druhou polovinu zápasu bezpečně kontroloval a vybojoval zlatou medaili. Dalšími pány „na holení“ byli Tomáš Sotolář (Koguryo) a Michal Vavrinec (Silla), kteří se utkali o zlatou v kategorii do 78kg. V tomto zápase se vedení přelévalo z jedné strany na druhou a těsně před koncem získal těsné vedení Michal Vavrinec. Závěrečný souboj patřil finále jednasedmdesátky a proti sobě opět nastoupili Filip Gavlas a Tomáš Vodička. Souboj to byl divácky velmi zajímavý a proti tulům vítězství získal Filip Gavlas. Na závěr sobotního programu byly předány poháry Mistrům České republiky v žácích a veteránech, kterými se stali: * žákyně Vendula Mertová (TKD Frýdek-Místek), 2-0-0 (zlaté-stříbrné-bronzové) * žák Jakub Bruck (Club Brno), 2-1-0 * veteránka Petra Štěpová (GBHS), 1-0-0 * veterán Jaroslav Mašek (Koguryo), 1-1-0 Na sobotním slavnostním programu oceňuji především plnou tribunu a velmi hlasitou podporu závodníků a jejich výkonů. Neděle je dnem klidu a odpočinku, ale ne když mají taekwondisté závody. Druhý soutěžní den byl určen dokončení seniorských kategorií, sebeobraně a kompletní juniorské skupině. Úvod patřil sebeobraně, ve které v mužské kategorii zvítězil tým Velešína a mix ovládl již druhý rok po sobě Sonkal. Po tomto ranním rozjezdu se již naplno rozjely soutěže juniorů a juniorek v sestavách a opět následovaly další disciplíny včetně těch nedokončených seniorských ze soboty. Závěr Mistrovství se nezadržitelně blížil a před 19. hodinou následovalo předávání pohárů Mistrům ČR: * seniorka B Aneta Poklopová (GBHS), 2-0-0 * senior B Dominik Rybníček (Club Brno), 1-2-0 * seniorka A Linda Deutschová (Club Brno), 3-0-1 * senior A Jan Chaloupka (Nomo), 2-0-0 * juniorka B Denisa Tkáčová (Pardubice), 3-0-0 * junior B Ondřej Postl (SK Pedagog), 1-1-0 * juniorka A Tereza Štekerová (Sonkal), 2-1-1 * junior A Jan Kovář (GBHS), 2-1-0 Tři nejúspěšnější školy celého šampionátu jsou následující: 1. GBHS, 24-19-54 2. Club Brno, 17-16-21 3. Sonkal, 16-15-11 Poděkování na závěr – připravit celé Mistrovství pro 400 závodníků, 50 rozhodčích a další hromadu koučů a členů doprovodu si žádá ohromné množství práce, která je hlavně o nadšení a lásce k taekwondu, ale cítím, že alespoň uvedení několika jmen dotyčné potěší: * Velký dík Liborovi Macháňovi a jeho lidem, resp. brněnskému oddílu * Velký dík všem rozhodčím za mnoha hodinové sezené na židlích nebo pobíhání či postávaní na tatami * Velký dík pořadatelům v hale * Velký dík členům výboru rozhodčích za řízení soutěže – MUDr. Rostislav Kaňka, Bc. Zbyněk Mácha, Bc. Jiří Teslík * Velký dík členům oddělení soutěží – Ing. Jan Kratochvíl a Kateřina Birkášová Na samotný závěr chci vzkázat panu Juhásovi, že má v oddíle super čestné kluky, kteří předvedli v běžném životě výborný přiklad čestnosti taekwondisty. Klukům posílám malý dárek.