INDEX ITF EITF ČSTV MŠMT ČR COV
  29.8.2019, Marek Lazor

I předposlední den mistrovství světa v taekwondu ITF se Česká republika udržela na zlaté vlně

fotočtvrtek 29. 8. 2019, čtvrtý, předposlední soutěžní den
Vzhledem k novým pravidlům a zavedení skupin ve sportovním boji, kde se utkávají nejprve vylosování reprezentanti systémem každý s každým, je na tomto mistrovství obrovský počet zápasů ve sportovním boji a nejinak tomu bylo i celý čtvrteční den.

Dopoledne bylo vyhrazeno pro sportovní boj 7 ringů a odpoledne pak byl připraven dokonce 8 ring, což ještě nikdy v historii mistrovství nebylo. V tomto složená už je opravdu hodně složité udržet si přehled a zápasy si více užít. Také naši 4 koučové strávili na soutěžní ploše prakticky celý den přebíháním z jednoho ringu na druhý.

Ke svým zápasům nastupovaly dopoledne především naše seniorské reprezentantky, od kterých jsme si již dopředu slibovali velmi dobrá umístění. Všechna naše děvčata předváděly velmi dobré výkony, což se nakonec projevilo tak, že Tereza Štekerová (+77 kg) a Petra Jíchová (-72 kg) vyhrály své skupiny a postoupily do dalších bojů.

Petra v semifinále narazila na řeckou reprezentantku Xagoraraki Theano. Zde Petra, loňská juniorská mistryně světa, předvedla velmi dobrou techniku i připravenost a zaslouženě vyhrála. Následně čekala na svou finálovou soupeřku, buď zkušenou Slovinku Lipnik Stasu nebo favoritku z Koreje Ham Su Gyong.

Nakonec se musela ve finále postavit právě korejské reprezentantce, se kterou svedla velmi vyrovnaný zápas. Petra umí bodovat díky svým dlouhým rukám tak, že zásah je patrný i ze 100 metrů, což mají rozhodčí rádi a tyto čisté body bez problémů bodují. Nakonec sice korejská reprezentantka uhájila vítězství, přesto je stříbrná medaile pro Petru Jíchovou obrovský životní úspěch, navíc poprvé mezi dospělými. Pro nás je pak Petra velkým příslibem do budoucna. V roce 2021 bude mistrovství světa v Číně, tak uvidíme, zda tam již nebude slavit triumf.

V nejvyšší váhové kategorii +77 kg na vedlejším ringu nastoupila Tereza Štekerová, bronzová medailistka z minulého mistrovství světa a dvojnásobná mistryně Evropy. Tereza bez větších problémů vyhrála základní skupinu, kde porazila silnou řeckou reprezentantku i reprezentantku z Kambodže a mohla se připravovat na semifinále, kde narazila na Angličanku Williams Danielle. Pro naši mistryni Evropy nebyla ani anglická reprezentantka problém a tak se již mohla začít připravovat na finálový souboj s korejskou reprezentantkou Pak Mi Hyang.

Tereza si hned v úvodu finále vytvořila bodový náskok, který chtěla uhájit. Tato strategie však nebyla optimální, protože korejská reprezentantka náskok postupně snižovala a následně začala vyhrávat. Tereze se pak již nepodařilo do konce zápasu tento náskok Korejky smazat a tak o hlavu menší korejská reprezentantka zvítězila. Tereza Štekerová vybojovala i tak stříbrnou medaili a titul vicemistryně světa, což je prozatím její největší úspěch. Uvidíme, zda za 2 roky v Číně zkompletuje sadu medailí, protože nejen podle našeho názoru patří Tereza dlouhodobě mezi nejlepší závodnice ve sportovním boji na světě.

Přestože na 7 zápasištích probíhaly po celý den až do pozdního večera sportovní boje, nás také velmi zajímal 8 ring, kde se soutěžilo v disciplíně speciální techniky, tedy disciplíně, ve které dosahuje právě Česká republika dlouhodobě své největší úspěchy.

Všichni naši jednotlivci i týme se na tuto disciplínu poctivě připravovali a v tréninku často dosahovali 100% úspěšnost. V poslední době se však světová špička v této disciplíně tak rozšířila, že ani toto nestačí a je potřeba být 100% úspěšný také pod stresem na vlastní soutěži. Kdo toto nezvládne a chybuje i jen málo, často okamžitě vypadává z medailových pozic.

Nám se zde kupodivu moc nevedlo a 3 naši závodníci skončili postupně pouze na bramborové medaili, tedy 4. místě. Řetěz naší smůly přetrhla až česká juniorka Karolína Chmelíková, která dostala poprvé startovat v této disciplíně na mistrovství světa. Po úspěšné kvalifikaci zvládla další tři techniky ze čtyř a pak už čekala, zda to bude stačit na postup do finále.

Její výkon ale nejen že nikdo nepřekonal, ale vyrovnat jej dokázala jen korejská reprezentantka Kim Hyon A. V následném dvoučlenném finále o zlatou medaili byla ve vylosované technice úspěšná korejská reprezentantka, přesto Karolína Chmelíkova vybojovala zaslouženě svou první individuální stříbrnou medaili na mistrovství světa.

Jako poslední z našich nastoupily na speciální techniky české seniorky ve své soutěži. Po úspěšné kvalifikaci se mohly zapojit do hlavní soutěže. V ní postupně úspěšně a s plným bodovým ziskem absolvovaly i zbylé 4 techniky a mohly čekat, zda se s nimi do finále probojuje ještě nikdo jiný. Byly to trochu nervy, protože ostatní týmy přicházely v nahodilém pořadí i času, ale nakonec bylo vše jasné. Když i poslední, řecký tým v soutěži, nedal v jedné technice plný bodový zisk, o mistryních světa a ZLATÉ medaili bylo rozhodnuto již v prvním kole základní soutěže, kterými se stal reprezentační výběr České Republiky.

O tom jak v této disciplíně Česká republika kraluje, jistě svědčí také fakt, že zde naše děvčata obhájily zlaté medaile již potřetí za sebou, když vyhrály mistrovství světa 2015 v Bulharsku i 2017 v Koreji.

Po zbytek dne pak pokračovaly již jen zápasy ve sportovním boji především juniorů a juniorek, kde se některým z našich podařilo vyhrát základní skupiny a postoupit do závěrečných bojů o medaile.
Poslední den mistrovství, pátek 30.8.2019, má na programu ještě mnoho soutěžních disciplín i kategorií, kde mohou naši reprezentanti vybojovat medaile, proto se jej určitě vyplatí sledovat, navíc když už bez problémů funguje alespoň na ringu 1 až 4 také on-line přenos.

Pod článkem najdete pro informaci rozlosování, kde se již dopisují také výsledky a přímý odkaz na on-line přenos.

Čtvrtý soutěžní den tak zde vybojovala Česká republika 1 zlatou a 3 stříbrné medaile.

Celkově již Česká republika na celém mistrovství získala 5 zlatých 5 stříbrných a 2 bronzové medaile.

Věříme, že závěrečný, páteční den mistrovství světa pro nás bude alespoň tak úspěšný jako na letošním mistrovství Evropy.

Sledujte nás i poslední den mistrovství světa 2019 v taekwondu ITF!