INDEX ITF EITF ČSTV MŠMT ČR COV
  28.4.2018, Marek Lazor  

Druhý soutěžní den na mistrovství Evropy 2018 v taekwondu, aneb návrat mistrů Evropy ve sportovním boji do České republiky

Mistrovství Evropy 2018 v taekwondu ITF
fotoDruhý soutěžní den měl na programu především seniorskou disciplínu sportovní boj, avšak poprvé do bojů o medaile už zasáhli i naši juniorští reprezentanti.

A můžeme napsat, že velice razantně a úspěšně. Hned dopoledne naše juniorka Petra Jíchová startovala ve speciálních přerážecích technikách, kde postoupila až do finále a o zlatou medaili se utkala s ruskou reprezentantkou. Ta sice byla nakonec o něco málo lepší, avšak i stříbrná medaile je pro Petru velký úspěch a vzhledem k tomu, že Petra bude mezi juniorkami ještě i příští rok, věříme, že se dočká i zlaté medaile.

Hned nato začala týmová soutěž juniorek ve stejné disciplíně. Zde už jsme nenechali nic náhodě a po loňském stříbru jsme zde zaslouženě získali zlaté medaile a opět se vrátili na samý vrchol v této disciplíně. Oba naše ženské týmy, juniorky i seniorky, tak dokázaly zde v této disciplíně vyhrát zlaté medaile.

V obdobné juniorské chlapecké disciplíně se v letošním roce museli naši reprezentanti sklonit před reprezentanty Ruska i Estonska, a po loňském zlatu v týmové soutěži dosáhli na letošní bronz. Stejnou medaili pak v individuální soutěži ve speciálních přerážecích technikách pak vyskákal Ondřej Postl, když se před něj dostali jen reprezentanti Ruska a Rumunska.

Na ostatních 6 ale ve stejnou dobu již probíhaly zápasy ve sportovním boji ve všech seniorských kategoriích. Vzhledem k tomu, že změna pravidel přinesla poprvé nejprve zápasy ve skupinách každý s každým a až následně byl pro vítěze využit postupový pavouk, který známe z minulosti, došlo k výraznému nárustu počtu zápasů o celých 100 procent. Z tohoto důvodu začíná každý soutěžní den již v 9:00 hodin ráno, zkráceny jsou polední přestávky pro rozhodčí z dřívějších 2 hodin na cca 30 minut a soutěžní dny končí nejdříve ve 20:00 hodin.

Pro postup ze skupiny a šanci na zisk medaile je zde potřeba vyhrát 2 až 3 krát podle počtu závodníků ve skupině. Teď již můžeme říci, že i když se jedná o velice dlouhý systém závodění, o kterém se dá diskutovat, zda patří na tak významné soutěže, jakými je mistrovství Evropy nebo světa, našim barvám nakonec přinesl nečekané rozuzlení.

Hned 3 naši seniorští reprezentanti se dokázali nakonec v tomto novém systému probojovat na bronzovou medaili, a to Martina Kopecká ve váze do 57 kg, Veronika Kokášová ve váze do 77 kg a Michal Vavrinec ve váze do 92 kg.

Avšak ani toto ještě nebyl konec našich úspěchů, protože další tři reprezentanti se dokázali probojovat až do finále. Zde nejprve Tereza Štekerová, trojnásobná juniorská mistryně Evropy ve sportovním boji a novopečená seniorská reprezentantka, zvládla finálový souboj s řeckou reprezentantkou a zaslouženě získala svůj první seniorský titul mistryně Evropy.

Po dlouhých 4 letech tak opět český reprezentant dokázal získat individuální titul seniorského mistra Evropy ve sportovním boji, když se toto podařilo naposledy v roce 2014 v Bělorusku Filipu Gavlasovi ve váze do 64 kg.

Avšak Česká republika pokračovala ve své spanilé jízdě dále a do finále nastoupil na ringu číslo 6 náš nejzkušenější reprezentant, Jan Vrchovecký ve váze do 85 kg. Zde se mu postavil do cesty výborný ukrajinský reprezentant. Finálový zápas byl opravdu nervy drásající, skóre se přelévalo z jedné strany na druhou, v samém závěru ale Honza dokázal skóre zvrátit na svou stranu a ukrajinského reprezentanta již nepustil do žádné větší akce a zaslouženě tak zvítězil. Poprvé se tak Honza stal individuálním mistrem Evropy ve sportovním boji.

Přestože již hodiny v hale dávno odbily 20 hodinu a mistrovství mělo být přerušeno, organizátoři odstartovali ještě poslední dnešní finále, ve kterém nastoupila naše Kristýna Pravdová, která předtím postoupila ze skupiny a v semifinále po výborném výkonu porazila řeckou reprezentantku. Ve finále na ni čekala ruská závodnice Anastasia Kosteletskaya. Po dlouhém soutěžním dnu už ale Kristýně nezbývalo mnoho sil a tak se nakonec musela sklonit nad ruskou reprezentantkou. I tak je však stříbrná medaile ve sportovním boji pro Kristýnu životním úspěchem.

Sportovní boj nám tak nakonec v seniorské kategorii přinesl hned 6 medailí a 2 evropské tituly, což je nečekaný a skoro historický úspěch českého taekwonda, které je silné spíše v technických disciplínách.

Odpoledne pak na vybraných zápasištích začala již také soutěž juniorů v technických sestavách. Našim se však kupodivu, také v novém systému, kdy se volitelná sestava cvičí samostatně, moc nedařilo a ve velké konkurenci jsme dokázali prozatím získat jen 2 bronzové medaile. Zaslouženě je získali Daniel Fialka v technických sestavách juniorů na 1. dan a Anežka Čurdová v technických sestavách na 2. dan.

Celkově jsme tak druhý soutěžní den vybojovali pro Českou republiku 3 zlaté, 2 stříbrné a 7 bronzových medailí.

Po druhém dni tak si Česká republika stále drží celkové 4. místo v Evropě za Ruskem, Ukrajinou a Řeckem s počtem 6 zlatých, 6 stříbrných a 10 bronzových medailí.

Třetí soutěžní den, v sobotu 28.4.2018, toho bude k vidění opravdu hodně. Nejprve se dokončí individuální technické sestavy juniorů, pak bude pokračovat stejná disciplína v týmech, velká část dne připadne na sportovní boj juniorů a juniorek. V plánu se dále počítá se sportovním bojem veteránů a nakonec také už i se silovým přerážením dospělých i soutěži v sebeobraně. Čeká nás toho opravu hodně a sledovat můžete vše živě také na on-line přenosech.

Ing. Marek Lazor
prezident Českého svazu Taekwon-Do ITF
Komentáře návštěvníků webu
Pro přidání komentáře se musíte nejprve přihlásit.
Všechny komentáře jsou již zobrazeny.


Staňte se fanouškem O2 TV Sport Sport 5 TVCOM live iSport.cz
Partneři
Nejnovější fotogalerie
květen 19
po
út
st
čt
so
ne
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2

Český svaz Taekwon-Do ITF, z. s., Zátopkova 100/2, P.S. 40, Praha 6, 160 17
Adresa sekretariátu svazu: Pod Višňovkou 334/15, Praha 4, 14000
tel.: +420 604 258 109, e-mail : sekretariat@taekwondo.cz

© 1987 - 2019 Český svaz Taekwon-Do ITF, z. s.