INDEX ITF EITF ČSTV MŠMT ČR COV
  20.9.2017, Marek Lazor  

České taekwondo ITF má po prvních dvou soutěžních dnech na mistrovství světa 6 medailí

20. seniorské mistrovství světa
fotoV neděli 17. září 2017 proběhl v dopoledních hodinách celosvětový kongres ITF, který mimo jiné přijal do Mezinárodní federace taekwonda (ITF) za svého člena Abcházii nebo rozhodl o pořadateli 21. mistrovství světa dospělých v roce 2019. Tím se na základě hlasování nakonec stal, nám Evropanům letos již velmi dobře známý, anglický Liverpool, kde se letos v dubnu konalo mistrovství Evropy. Na kongresu bylo také poprvé představeno 14 jmen nových velmistrů taekwonda, držitelů 9. danu, a několika dalších nových držitelů 8. a 7. danu z celého světa, kteří zde úspěšně složili zkoušky. Byla zde také představena obchodní společnost z Číny, která bude nově vyrábět doboky pro celý svět. Bohužel jsme se dozvěděli i to, že se tohoto mistrovství světa nakonec z důvodu nepozvání nebude účastnit jihokorejský demo tým taekwonda WT(F), což zklamalo prakticky všechny účastníky mistrovství.

Česká reprezentace v čase kongresu ITF navštívila společně s výpravami ostatních států místní Hřbitov hrdinů, aby zde uctili památku tvůrce taekwonda, jihokorejského generála Choi Hong-hi (1918–2002), a to přímo u jeho hrobu. Odpoledne, po poradě koučů, poradě rozhodčích a rozlosování, již všichni účastníci nastoupili do připravených autobusů a vydali se k Paláci taekwonda ke slavnostnímu zahájení mistrovství. To bylo připraveno vskutku velkolepě. Po seřazení všech států podle korejské abecedy před Svatyní taekwonda (muzeem generála Choi Hong-hi) se společně vyšlo do Paláce taekwonda, přičemž cestu z obou stran lemovalo po celou dobu několik tisíc korejských dívek a žen v tradičních korejských krojích, které všechny výpravy nadšeně vítaly. Později, již v Paláci taekwonda, bylo po několika projevech lídrů ITF i místních politiků mistrovství zahájeno a byla vyvěšena vlajka mistrovství. Hned na to začal slavnostní program, který všechny nadchl. Postupně vystoupili armádní ženská hudební i taneční kapela, ukázka cvičení taekwonda v podání velké skupiny malých dětí, poté velké skupiny starších dětí a mládeže a nakonec i dospělých profesionálů, kteří tentokrát předváděli všechny své kousky přímo na dřevěné podlaze. Závěr zahájení patřil ohromnému počtu baletek a jejich vystoupení. Tím skončil poslední nesoutěžní den.

V pondělí 18. září 2017 od 9 hodin se již naplno začalo soutěžit o letošní světové tituly, a to nejprve v technických sestavách (tul) jednotlivců i týmů. Česká republika zde měla zastoupení v 6 kategoriích. V sestavách 1. danů nejprve Kristýna Pravdová výhrami nad estonskou a následně i kazašskou reprezentantkou postoupila do semifinále. Zde už byla ruská reprezentantka na její síly, přesto je bronzová medaile pro Kristýnu prozatím životní úspěch. Naše druhá reprezentantka ve stejné kategorii Tereza Žilinská bohužel hned v prvním kole narazila na domácí korejskou reprezentantku. Přestože její výkon byl výborný, v domácím prostředí soupeřky nestačil na vítězství.

Také v kategorii sestav 2. danů jsme měli hned 2 zastoupení. Bohužel Veronika Kokášová ani Tereza Štekerová neprošly přes své soupeřky v prvním kole. Naštěstí jejich silné disciplíny jsou jiné. V kategorii 3. danů nastoupila zkušená Martina Kopecká, která hladce prošla do semifinále, kde na ni opět čekala korejská reprezentantka. Ta byla také úspěšnější, ale ve zdejším prostředí je pro Martinu bronz také velký úspěch. V nejvyšší kategorii 4. danů nastoupila velezkušená Věra Vomáčková proti nejúspěšnější bulharské reprezentantce, Albeně Sitnilské. Technicky lépe na tom zde byla bulharská reprezentantka, takže další medaile z individuálních kategorií žen do naší sbírky již nepřibyla. Jediný český mužský zástupce, Jiří Novák, nastoupil ve 2. danech proti ruskému reprezentantovi Stanislavu Usikovovi, a přestože Jirka cvičí velmi hezky i technicky, s ruským reprezentantem nakonec těsně prohrál. V podvečer byla na programu ještě soutěž týmů. Český ženský tým, po letošních stříbrných medailích na mistrovství Evropy, pomýšlel na medaili i zde. Bohužel los nám opět nepřál a hned v prvním kole jsme se utkali s korejským týmem, který ještě nikdy nebyl poražen. Teď navíc startoval v domácím prostředí. Svou neporazitelnost bohužel prodloužil i na tomto mistrovství, protože jeho provedení týmové technické sestavy bylo na neskutečně vysoké úrovni. Přesto se i na nás usmálo štěstí, protože díky lepšímu nasazení našeho týmu v rozlosování nám nakonec připadla bronzová medaile. První den jsme tak zakončili ziskem 3 bronzových medailí.

Druhý soutěžní den, 19. září 2017, byla na programu druhá soutěžní disciplína taekwonda, a to sportovní boj (matsogi) jednotlivců. Z děvčat nastoupila jako první v kategorii do 57 kg Martina Kopecká. Bohužel prohrou v prvním kole s bulharskou reprezentantkou se cesta k medaili zavřela hodně brzy. K naší smůle potkal podobný osud v kategorii do 63 kg i Kristýnu Pravdovou s ruskou reprezentantkou a v kategorii do 69 kg Věru Vomáčkovou s korejskou reprezentantkou. Obrat nastal až v kategorii do 75 kg, kde Veronika Kokášová výhrami nad reprezentantkami z Bangladéše a Anglie postoupila do večerního finále, kde na ni čekala… ano, samozřejmě, že korejská reprezentantka. Na tu už sice Veronika sílu (a taky trochu techniku) neměla, stříbro je však výrazně více, než byly prvotní očekávání. Jako poslední z našich děvčat nastoupila v kategorii nad 75 kg Tereza Štekerová, stále ještě aktuální juniorská mistryně Evropy i světa. V prvním kole Tereza bez problémů vyřadila běloruskou reprezentantku, avšak v semifinále už na ni čekala korejská reprezentantka Chae Su-ryon. Přestože Tereza startovala poprvé v seniorské kategorii, dokázala Korejku překvapit a po většinu zápasu vedla. Jen díky své malé zkušenosti mezi seniory se v závěru zápasu nechala Tereza dvakrát překvapit a bodovala naopak její soupeřka, která tím otočila výsledek ve svůj prospěch. Je to pro Českou republiku na tomto mistrovství velká škoda, ale Terezu čeká v budoucnu jistě velká kariéra a určitě o ní zde nepíšeme naposledy.

Mezi muži nastoupil opět náš jediný zástupce, Jiří Novák, a to v kategorii do 78 kg. V prvním kole porazil reprezentanta z Ugandy, ve druhém kole pak zaslouženě ukrajinského reprezentanta Olega Pershyna. Cestu do finále mu zkřížil korejský reprezentant, na kterého již ale recept nenašel a ze svého prvního mistrovství tak odváží zaslouženou bronzovou medaili.

V závěru dne se pak ještě oba naši jednotlivci, Jiří Novák a Veronika Kokášová, úspěšně nominovali do soutěže ve speciálních přerážecích technikách, což je naše nejsilnější disciplína. Po druhém dni tak má Česká republika v držení 1 stříbrnou a 5 bronzových medailí, což nás odhadem drží na zhruba 5.–10. místě v celkovém pořadí států.

Prozatím jsou všichni čeští reprezentanti, rozhodčí i realizační tým v naprostém pořádku a připravují se v hotelu Koryo na třetí a čtvrtý soutěžní den. V úterý se přijel na zápasy ve sportovním boji podívat osobně také velvyslanec České republiky v KLDR, pan Milan Hupcej, a pozval nás všechny na pátek 22. září 2017 na oběd přímo na českou ambasádu v Pchjongjangu. Pozvání jsme samozřejmě velmi rádi přijali a už teď se těšíme se setkání, kde jistě probereme aktuální zážitky z Koreje.

Současně opět moc děkujeme panu velvyslanci za pomoc s odesláním zpráv a fotografií. Předpokládáme, že v průběhu pátku pak ještě přímo z české ambasády odešleme kompletní výsledky, článek a další fotografie.

Věříme, že nám i nadále držíte palce. Všechny Vaše vzkazy si přečteme po návratu zpět do České republiky.

Marek Lazor
prezident Českého svazu Taekwon-Do ITF
Komentáře návštěvníků webu
Pro přidání komentáře se musíte nejprve přihlásit.
Všechny komentáře jsou již zobrazeny.


Staňte se fanouškem O2 TV Sport Sport 5 TVCOM live iSport.cz
Partneři
Nejnovější fotogalerie
srpen 18
po
út
st
čt
so
ne
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2

Český svaz Taekwon-Do ITF, z. s., Zátopkova 100/2, P.S. 40, Praha 6, 160 17
Adresa sekretariátu svazu: Pod Višňovkou 334/15, Praha 4, 14000
tel.: +420 604 258 109, e-mail : sekretariat@taekwondo.cz

© 1987 - 2018 Český svaz Taekwon-Do ITF, z. s.