Bulletin svazu

Česká republika získala na letošním mistrovství Evropy celkové DRUHÉ místo hned za Ruskem!

30. 4. 2017 Marek Lazor

Tento článek byl převzat z předchozí verze webu, a proto prosím omluvte případné chybné formátování textu nebo chybějící obrázky. Na převodu všech článků na novou verzi se usilovně pracuje.

fotoDo závěrečného, čtvrtého soutěžního dne mistrovství Evropy, vstupovala reprezentace České republiky již docela s velkou únavou, navíc po třetím krizovém dnu, kdy se nám už tolik nedařilo. Nicméně jsme si i tak udrželi prozatím celkové výborné 3. místo za Ruskem a Ukrajinou. Poslední soutěžní den každého mistrovství Evropy i světa dokáže ještě pořádně zamíchat celkovým pořadím, protože právě v tento den se po předchozích kvalifikacích uskuteční finále mnoha technických disciplín, ve kterých dosahujeme pravidelně nadprůměrné výsledky. Hned zkraje dne jsme ještě v očekávání sledovali, jak dopadnou v posledních kategoriích sportovního boje naši veteráni. Nejvíce jsme si samozřejmě slibovali od loňského mistra Evropy i světa Libora Macháně. Ten i zde zcela jasně potvrdil svou formu a bez větších problémů postupně porazil všechny své soupeře a zaslouženě obhájil loňský titul z Řecka. Následně začala soutěž v ukázkách sebeobrany. Zde se prezentuje použití taekwon-do techniky proti 2 nebo 3 útočníkům, kteří na svou „oběť“ útočí současně. Naše oba seniorské i oba juniorské týmy dokázaly v ukázkách postoupit do finále, kde se jim všem podařilo dosáhnout ve velké konkurenci maximálně možného, a to bronzové medaile. Přesto je to úspěch, protože všechny 4 týmy získaly medaili. Český vrchol celého mistrovství Evropy jsme ale měli teprve před sebou, protože na program přišlo finále disciplíny speciální přerážecí techniky, ve které je potřeba předepsanou technikou zlomit desku v určité výšce nebo dálce. V této disciplíně Česká republika dlouhodobě kraluje nejen v Evropě, ale i ve světě. Také do finále postoupilo z 8 možných hned 7 českých zástupců. Pro velkou únavu, ale bylo potřeba český tým vybudit, což se podařilo, protože hned prvnímu našemu zástupci, juniorce Tereze Štekerové se podařilo tuto disciplínu vyhrát a také obhájit loňský titul z Řecka. Následně se na první místo podařilo „doskákat“ i našim juniorům. Stříbrné medaile pak získali junior Jirka Novák, seniorka Linda Novohradská Deutschová a oba dívčí týmy, tedy juniorky i seniorky. Poslední nominovaný Čech, Jan Vrchovecký, to měl obtížnější, protože v této disciplíně zaskakoval za svého kolegu Jana Pospíšila, který těsně před mistrovstvím onemocněl, navíc měl také největší konkurenci. Přesto i jemu se podařilo skončit na medailovém stupínku, a to na bronzové medaili. Opět jsme tak dokázali proměnit 7 finálových účastí na 7 medailí, z čehož hned 2 byly zlaté. Poslední disciplínou každého mistrovství je pak silové přerážení. Tato disciplína je velmi vrtkavá, protože stačí jen nepatrná chybička a sen o medaili se okamžitě rozplyne. I z tohoto důvodu je velmi těžké tuto disciplínu dopředu odhadovat a málokdo dokáže tuto disciplínu vyhrát vícekrát za sebou. Češi však tuto disciplínu trénují dlouhodobě a poctivě, takže naše očekávání i zde byly nakonec velké. A na první medaili jsme nemuseli nakonec čekat ani tak dlouho, protože hned první česká reprezentantka, Linda Novohradská Deutschová tento test síly v seniorské kategorii s přehledem vyhrála. Její oddílový kolega a trenér, brněnský Libor Macháň ve velké konkurenci mezi veteránskými reprezentanty vynikajícím výkonem získal nejvíce bodů za nejvíce přeražených desek a také jasně zvítězil. Pomyslnou třešničku na dortu pak ukázaly naše seniorské reprezentantky, když také nedali šanci jiným zemím a vyhráli pro Českou republiku třetí zlatou medaili v silovém přerážení. Stříbrné medaile veteránského a seniorského týmu v silovém přerážení jen potvrdily velmi dobrou připravenost celého našeho týmu. Letošní mistrovství Evropy 2017 v anglickém Liverpoolu tak skončilo a zbývalo spočítat všechny medaile a odměnit připravenými poháry ty úplně nejúspěšnější. fotoČeská republika tak nakonec vybojovala na letošním mistrovství Evropy 2017 v taekwondu ITF celkem 16 zlatých, 12 stříbrných a 18 bronzových medailí, čímž dosáhla na pravděpodobně historicky své druhé nejúspěšnější umístění (mimo ME 2003 na Slovensku), když obsadila v konkurenci skoro 800 závodníků z 32 zemí Evropy celkové DRUHÉ místo v Evropě hned za vítězným Ruskem a až za sebou nechala poprvé favorizovanou Ukrajinu i zbylé země. K tomu česká seniorská reprezentantka Linda Novohradská Deutschová ziskem 2 zlatých a jedné stříbrné medaile získala pohár za nejúspěšnější seniorku Evropy 2017. Stejného ocenění dosáhl také Libor Macháň, když za zisk 2 zlatých a 1 bronzové medaile získal pohár za nejúspěšnějšího veterána Evropy 2017. Jen o malý kousek tento pohár unikl další české reprezentantce, juniorce Tereze Štekerové, která sice získala 2 zlaté medaile, avšak její soupeřka Elizaveta Suvorovova z Ruska, která získala také 2 zlaté medaile, avšak získala zlato z technických sestav, která se cenní nejvíce. Letošní mistrovství Evropy tedy dopadlo pro Českou republiku prakticky nejlépe, jak mohlo a před jeho začátkem by si na takovýto výsledek jistě nevsadil ani ten největší optimista. Pokud k tomu přičteme obtíže, které celou letošní přípravu před mistrovstvím Evropy provázely, když MŠMT České republiky poprvé po 25 letech přestalo zcela financovat českou reprezentaci v taekwondu ITF. Je proto obdivuhodné, jak se ke všemu postavili sami reprezentanti, přičemž mnoho z nich si muselo nakonec přípravu i účast na letošním mistrovství Evropy hradit samo. Dosažené výsledky by měly MŠMT ČR přesvědčit, že stojí za to finančně podporovat české taekwon-do ITF, které ve svých 35 sdružených školách po celé České republice učí více jak 7.000 aktivních členů a svými výsledky dělá České republice vynikající reklamu po celém světě.