Bulletin svazu

Česká republika v taekwondu ITF celkově na 3. místě na světě!

13. 9. 2016 Marek Lazor

Tento článek byl převzat z předchozí verze webu, a proto prosím omluvte případné chybné formátování textu nebo chybějící obrázky. Na převodu všech článků na novou verzi se usilovně pracuje.

fotoPoslední, čtvrtý den na mistrovství světa juniorů a veteránů, které se konalo v italské Andrii od 8. do 11. září 2016, začal pro české barvy opět na výbornou. Hned dopoledne nastoupila naše jediná veteránka Radka Heydušková na svou poslední disciplínu, silové přerážení. Konkurence se zdála být velká, Radka úspěšně v s plným počtem bodů uspěla v nominační technice a mohla tak čekat na své finálové soupeřky. Později však zjistila, že již žádné finále nebude, protože žádná jiná z 11 soupeřek nebyla v nominaci úspěšná a Radka se tak stala světovou šampiónkou v silovém přerážení veteránů. Čeští veteráni muži už tak úspěšní bohužel nebyli a neuspěli jak v jednotlivcích, tak ani v týmové soutěži, přestože očekávání našich letošních evropských šampionů byly veliké. Napravit si pověst chtěli veteráni ve sportovním boji, ale po zlaté medaili na letošním mistrovství Evropy, byl zde nakonec bronz po prohře s Argentinou maximum možného. Pokračovala také soutěž v sebeobranách juniorů (1 proti 2 a 1 proti 3), kde sice kralují momentálně asijské země, ale i my chtěli alespoň jednu ze dvou medailí pro nás. To se nakonec podařilo našemu týmu 1 proti 2 (dívka proti 2 útočníkům), kdy nejprve úspěšně prošli kvalifikací až do finálové čtyřky a zde nakonec vybojovali vytouženou bronzovou medaili. Ke slovu přišla konečně poslední, ale naše dlouhodobě nejúspěšnější disciplína, speciální přerážecí techniky. V této disciplíně dosahujeme pravidelně vynikajících výsledků, a troufáme si říci, že jsme v ní neúspěšnější na světě. Zde jsme však museli také hodně napravovat svou pověst, protože na posledním juniorském mistrovství světa v roce 2014 v Tadžekistánu jsme z této naší parádní disciplíny nepřivezli ani jednu za 4 medailí. Pravda, hodně k tomu tehdy přispěly žaludeční potíže a pro nás nezvykle teplé místní klima. Na toto mistrovství jsme se připravovali na tuto disciplínu opravdu poctivě a nakonec se očekávaný úspěch také dostavil. První nastoupil český junior Jirka Novák a třemi úspěšnými pokusy z pěti postoupil mezi tři nejlepší závodníky, kde už přišly na řadu rozskoky. V nich nakonec po nervy drásajících výkonech uspěl a porazil jak ruského tak i kazachstánského reprezentanta a zcela zaslouženě vybojoval po evropském i juniorský titul mistra světa. Napodobit ho chtěla i v juniorkách evropská šampiónka Tereze Štekerová a také ona očekávaně postoupila mezi ty nejlepší. Zde se sice ukázala korejská reprezentantka Pak Ji-hyang o trošku lepší, přesto stříbrná medaile na světovém mistrovství je obrovský úspěch. Do týmové soutěže ve stejné disciplíně jsme pak nastupovali s větším klidem a bylo to znát. Juniory nakonec dokázali porazit pouze reprezentanti Kazachstánu a české juniorky nedokázal porazit nikdo, včetně favorizované Koreje. Takže jsme do naší sbírky připsali další zlatou a stříbrnou medaili. Ve speciálních přerážecích technikách jsme tak nakonec ze 4 možných zlatých medailí vybojovali pro Českou republiku 2 zlaté a 2 stříbrné medaile a opět se tak dostali zaslouženě na absolutní světový vrchol. Těmito výsledky jsme se dostali na prozatímní celkové 3. místo na světě za Koreou a Japonskem a čekalo nás naše poslední vystoupení na tomto mistrovství světa. V závěrečném večerním finálovém vystoupení nastoupily na plochu do finálového utkání ve sportovním boji mladších juniorek proti Ukrajině právě české reprezentantky. Pokud by dokázaly české juniorky toto utkání vyhrát, dostali bychom se v celkovém pořadí zemí na neuvěřitelné 2. místo za Koreu, protože bychom tak přeskočili i Japonsko. Všichni si tento tlak uvědomovali a každý se s ním vyrovnával jinak. Po 4 zápasech v boji byl stav nerozhodný 4:4. Poslední rozhodující zápas vyhrála ukrajinská reprezentantka, Česká republika získala stříbrné medaile a celkové pořadí zemí tak zůstalo nezměněno. Dějiny jsme sice už více nepřepsali, ale až s odstupem času uvidíme, jak moc dobří jsme na tomto mistrovství nakonec byli. Česká republika tak na letošním juniorském a veteránském mistrovství světa v italské Andrii získala celkem 9 zlatých, 9 stříbrných a 5 bronzových medailí a zařadila se tak v celkovém hodnocení na neuvěřitelné celkové 3. místo na světě hned za Koreu a Japonsko. Až za námi zůstaly tentokrát takové velmoci, jako Rusko, Ukrajina, Kazachstán, Tadžekistán, Argentina nebo Řecko. Navíc si Radka Heydušková odnesla hned 2 poháry, a to jeden za nejúspěšnější veteránku mistrovství světa, který získala už podruhé v řadě za sebou a také pohár za veteránku s nejlepší technikou. Věříme, že i když v letošním roce na doporučení velmistra Hwang Ho-jonga, hlavního instruktora taekwonda ITF v České republice, nestartovali naši junioři s tradičně obarvenými hlavami, i tak dokázali svými výkony zaujmout opět celý svět. S letošním mistrovství světa jsme se tak velmi důstojně rozloučili a v pondělí 12.9.2016 kolem poledne odletěli zpět z Bari přes Řím do České republiky. Kompletní reprezentace pak v pořádku přistála v Praze na letišti v 16:20 hodin, kde jsme se již rozloučili a vyrazili domů. Vybranou část české reprezentace ještě zanedlouho, v sobotu 8. října 2016, čeká setkání s cca 200 členy středisek talentované mládeže v Ostravě a následně v neděli 23. října 2016 exhibiční vystoupení na letošní BUDOSHOW v Brně. Současně již po skončení letošní soutěžní reprezentační sezóny již začíná sezóna nová, která vyvrcholí nejprve v 24. - 30. dubna 2017 dlouho očekávaným evropským šampionátem v anglickém Liverpoolu a následně v září mistrovstvím světa seniorů v Koreji.