Bulletin svazu

Česká republika v korejském Pyongyangu na mistrovství světa 2017 v taekwondu ITF celkově třetí na světě!

22. 9. 2017 Marek Lazor

Tento článek byl převzat z předchozí verze webu, a proto prosím omluvte případné chybné formátování textu nebo chybějící obrázky. Na převodu všech článků na novou verzi se usilovně pracuje.

fotoTřetí soutěžní den prakticky každého mistrovství bývá zpravidla pro český tým krizový. Nás v tento den čekaly již prakticky všechny zbylé starty ve všech disciplínách, jak jsme se po ránu dozvěděli. Nezbylo tedy než se na vše připravit včetně našich nejsilnějších disciplín. Hned na začátku byly na programu sportovní boje nejnižších váhových kategorií a soutěž v sebeobraně. Z našich nastoupila v kategorii do 51 kg Tereza Žilinská. Ta prošla prvním kolem bez problémů, ale hned v kole následujícím ji byla nalosována korejská reprezentantka, která cestu k medaili Tereze již neumožnila. Na vedlejším ringu prozatím Martina Kopecká jako hrdinka předvedla připravenou sebeobranu proti dvěma útočníkům (Tereza Štekerová a Jirka Novák). Bodově sice svým výkonem nepřeskočili domácí reprezentanty a reprezentanty Ruska, ale stačilo to na boj o 3. místo. Opakovaná sebeobrana pro nás nakonec dopadla nejlépe ze všech a mohli jsme se tak radovat z další zasloužené bronzové medaile. Je vhodné poznamenat, že zde i státy jako Kambodža, Irán, Indie či Mongolsko předvedli velmi hezky provedené scénky v sebeobraně, takž bylo na co se dívat. Mezitím se již na zápasištích rozjela plně týmová soutěž ve sportovním boji. Naše děvčata bez problémů postoupila v prvním kole a v tom druhém jim los přisoudil ruský tým. I když jsme podali nadstandartní výkon, na Rusky to bohužel zdaleka nestačilo. Otevřeli jsme jim tak dveře do finále ke korejským reprezentantkám a nám stačil výkon na bronzové medaile. Nestačili jsme si ani vydechnout a už začala disciplína speciální přerážecí techniky, která patří dlouhodobě k České nejúspěšnější disciplíně vůbec. Již včera se do kategorie jednotlivců nominovali úspěšným pokusem oba naši reprezentanti Jirka Novák i Veronika Kokášová. Jirka se třemi úspěšnými pokusy z pěti mohl rozskakovat o 3 místo. V něm nakonec nebyl úspěšný, ale i tak 4. místo na světě při svém prvním startu na mistrovství světa dospělých je hodně veliký úspěch. Naproti tomu Veronika již v seniorské kategorii několik úspěchů má, takže jsme očekávali boj o příčku nejvyšší. To se nám skoro i vyplnilo, když nakonec v součtu získaných bodů ze všech 5 pokusů byl stejný jen u korejské reprezentantky a Veronika se tak rozskakovala o zlatou medaili. Až při pátém pokusu byla Veronika neúspěšná, zatímco korejská reprezentantka zůstala bezchybná, což znamenalo pro Českou republiku i tak vynikající stříbrnou medaili. Podobné ambice jsme měli ve stejné disciplíně v týmové soutěži. Popravdě zde jsme si na zlatou medaili věřili nejvíce, i když konkurence zde byla vysoká. Korejkám navíc hodně nahrávalo domácí prostředí a více jak tisícovka skandujících diváků. Po 5 pokusech jsme společně s Korejkami a Ruskami získali nejvíce, ale shodně 12 bodů. O zlatou medaili bylo třeba se tedy dále utkat. V první vylosované technice, twimyo bandae dollyo chagi, nastoupila Veronika za Českou republiku jako první a byla úspěšná. Po ní korejská reprezentantka na desku nedoskočila a Korejky tak ztratily naději na zlato. Poslední, ruská reprezentantka, při svém pokusu na desku sice doskočila, ale otočila ji jen prsty u nohou a ne patou, jak velí pravidla. Rozhodčí pokus správně neuznali a to pro Českou republiku a naše děvčata znamenalo zisk první zlaté medaile na tomto mistrovství a naplnění všech našich ambicí, se kterými jsme zde přijeli. Navíc jsme obhájili zlatou medaili z minulého mistrovství světa v roce 2015 v Bulharsku a potvrdili tak svou neporazitelnost. Avšak ani tento již bezpochyby vynikající výsledek našim dívkám zřejmě nestačil a rozhodly se vyhrát i poslední soutěžní disciplínu na tomto mistrovství, a to týmové silové přerážení. Ambice i motivace byly opravdu vysoké, všichni jsme tak byli zvědavi na její realizaci. Postupně Tereza, Věra i Veronika předvedly ve své technice zcela bezchybný výkon a obdržely za něj plný počet bodů. Protože tento výkon nedokázaly napodobit ani favorizované domácí korejské reprezentantky, ani žádný další tým, znamenalo to pro nás jediné, a to zisk již druhé zlaté medaile na tomto mistrovství. Sen se tak stal opravdu skutečností. Třetí soutěžní den jsme tak získali 2 zlaté, 1 stříbrnou a 3 bronzové medaile a celkově za celé mistrovství tak celkem 2 zlaté, 2 stříbrné a 7 bronzových medailí. Věděli jsme tak, že se tímto vynikajícím výsledkem posuneme v hodnocení národů hodně vysoko. Na výsledky jsme si ale ještě museli počkat, protože další den mistrovství pokračovalo svým závěrečným dnem. Večer jsme všechny české reprezentantky i Jirku pozvali za odměnu po večeři do unikátní rotující restaurace ve 44 patře našeho hotelu Koryo na zmrzlinový pohár a prodloužili jsme jim také o něco večerku. Ve čtvrtek, 21. září 2017, v poslední soutěžní den mistrovství světa byly na programu dopoledne již jen dva finálové zápasy, a to týmové sportovní boje žen i mužů. Do obou nastoupily zaslouženě týmy domácí Koreje a Ruska. Mezi muži byli úspěšnější Rusové, mezi ženami opět potvrdily svou neporazitelnost Korejky. Odpoledne po obědě jsme se vydali kolonou autobusů naposledy z Hotelu Koryo do Taekwon-do paláce na vyhlášení všech výsledů a zakončovací kulturní program. Celkové první místo na tomto 20. mistrovství světa v taekwondu ITF získala KLDR (22-9-4) se svými „profesionálními“ reprezentanty před druhým Ruskem (7-13-14). Na třetím místě se ziskem 2 zlatých, 2 stříbrných a 7 bronzových umístila … ano, Česká republika! Čtvrté Bulharsko, získalo o 2 bronzové medaile méně a muselo se tak spokojit se 4. místem. Další státy, jako Kazachstán, Ukrajina nebo Mongolsko už měli o jednu zlatou medaili méně. Toto mistrovství tak bude jistě patřit k těm nejúspěšnějším v historii Českého svazu Taekwon-Do ITF a upřímné gratulace jsme si vyslechli přímo na místě od prezidentů mnoha zúčastněných zemí, a také od našeho velmistra a učitele Hwang Ho-jonga. V pátek 22.9.2017 navštívíme dopoledne České velvyslanectví v Pyongangu, kde se setkáme opět s českým velvyslancem Milanem Hupcejem, který nás předtím několikrát navštívil. Věříme, že i jeho potěší naše vzorná a velmi úspěšná reprezentace České republiky v jeho destinaci. Později v 16:50 hodin místního času (10:10 hodin našeho času) pak již odletíme přes Peking a Brusel zpět z korejského Pyongyangu do Prahy. V Praze pak budeme přistávat v sobotu 23.9.2017 zhruba v 11:10 hodin. Opět moc děkujeme panu velvyslanci za pomoc s odesláním zpráv a fotografií přímo z korejského Pyongyangu.