Bulletin svazu

Česká juniorská reprezentace na Ljubljana OPEN 2016

29. 5. 2016 Jan ml. Chaloupka

Tento článek byl převzat z předchozí verze webu, a proto prosím omluvte případné chybné formátování textu nebo chybějící obrázky. Na převodu všech článků na novou verzi se usilovně pracuje.

foto Juniorská sportovní reprezentace České republiky v Taekwondu ITF navštívila 20. – 22. května 2016 slovinskou Ljubljanu, aby se zde zúčastnila tradiční mezinárodní soutěže Ljubljana OPEN 2016. Celkem zde Českou republiku v konkurenci 280 závodníků reprezentovalo 22 juniorských závodníků, 1 seniorka a 2 žáci, které doprovázelo trio reprezentačních trenérů Aleš Vyzrál, Jan Chaloupka ml. a Hana Šiveňová. Samotné závody začaly poradou koučů, na které se upravila pravidla týkající se týmových bojů a to dle původních propozic, tedy juniorky tým 3+1 a junioři tým 5+1. V každém týmu mohl být jeden člen z mladší kategorie. Dle tohoto pravidla jsme tak mohli postavit celkem 3 dívčí a 2 chlapecké týmy. Ihned na poradě jsme dostali k dispozici jednotlivé rozpisy kategorií na jednotlivých zápasištích, které se víceméně dodržely. Soutěžilo se celkem na 4 zápasištích, na kterém bylo dle možností 3-5 rozhodčích. Bohužel jedno zápasiště nám nepřišlo v rozhodování příliš objektivní. Navíc zde proběhla většina našich juniorských kategorií. Technické sestavy, juniorky 2. až 1. kup, byly především v režii českých závodnic. Do finále dostaly dvě nové juniorky Jindřiška Flachsová a Barbora Šebestová, která nakonec celou kategorii vyhrála. Na stejném ringu soutěžila i seniorka Tereza Žilinská, která svou kategorii také vyhrála. A stejně tak i později technické sestavy juniorky I. dan, kdy se na třetí místo probojovala Ema Betuštiaková a celou kategorii vyhrála Vendula Bluchová. Technické sestavy žáků probíhaly až do finále velice objektivně. Ve finále se střetl Jan Veškrna s místním závodníkem, kterému se přes velké technické chyby nakonec povedlo zvítězit. V kategorii junioři 2. až 1. kup, jsme měli pouze dva zástupce, Daniela Fialku a Michala Hladkiho. Ti ve vyrovnaných soubojích se slovinskými soupeři nakonec vypadli. Kategorie technických sestav juniorů I. dan byla jedna z nejnabitějších vůbec. Bohužel rozhodčí byli i v naprosto jednoznačných zápasech proti Čechům a tak většina reprezentantů vypadla v prvním, maximálně druhém kole, včetně vícemistra Evropy Dalibora Pantlíka, který to i tak dotáhl na bronzový stupínek. Bohužel jsme tušili, že tato situace může přijít. Takto alespoň přidala zkušenosti mladým závodníkům. Naopak až do finále probojoval Matěj Svoboda, a když ho nevyhrál, byl u něj vidět velký individuální posun. O kategorii výše, technické sestavy II. dan, náš zástupce Dominik Sluka prohrál se slovinským reprezentantem Tento souboj byl silově velice vyrovnaný, technicky už méně, i přes to vyhrál Slovinec. Dominik tak obsadil třetí místo. Sportovní boj téměř ovládly české juniorky. Nejprve ve váhové kategorii do 46 kg zvítězila Vendula Bluchová, následovalo finále do 52 kg mezi Lenkou Hrstkovou a Jindřiškou Flachsovou, kdy druhá jmenovaná nakonec zvítězila. Kategorii do 58 kg vyhrála také naše Eva Názlerová. Všechny jmenované své zápasy dotáhly relativně přesvědčivě do vítězného konce. Ve váhové kategorii do 64 kg se až do finále probojovala Ema Betuštiaková, kde prohrála se slovinskou závodnicí. Ve vyšší váze, do 70 kg, opět dominovaly Češky, kdy se ve finále utkala Anežka Čurdová a nováček Adéla Bicanová. Po urputném boji nakonec Anežka zvítězila. Nad 70 kg neměla Tereza Štekerová žádnou soupeřku a tak bez boje zvítězila. Matsogi žáků do 50 kg téměř ovládl Jakub Tvardek. Ten ve finále narazil na soupeře Jana Veškrny z tulů. Kuba měl zápas od začátku pod kontrolou. Několika kopy na hlavu si vytvořil bodový náskok, který si výborně držel. Ve druhém kole se soupeři povedlo dvakrát zakontrovat a právě tyto body mu pomohly k vítězství. Junioři začali váhovou kategorií do 63 kg. Všichni bohužel vypadli v prvním kole se slovinskými reprezentanty, na námi, v tomto čase, již velmi neoblíbeném ringu. Kde se dařilo, byla kategorie do 51 kg, kdy Dominik Čermák nenašel konkurenta a zvítězil celkem jednoznačně. Ve váhové kategorii -70 kg bohužel vypadl Jan Müller již ve druhém kole s vyšším soupeřem ze Slovinska. Dařilo se ale nováčkovi Tomáši Molnárovi, který se dokázal probít až na bronzové umístění. V ostatních váhových kategoriích se nám již nedařilo. V týmovém boji juniorek proti sobě v prvním kole nastoupily dva české týmy a třetí proti Slovinkám. Slovinky celou kategorii po vyrovnaném boji především ve finále nakonec zvítězily a tak si naše děvčata vezou stříbro a oba bronzy. V chlapeckých týmech to bylo stejně tak, jen s rozdílem, že byly pouze dva naše týmy, které braly stříbro a bronz. Nejúspěšnější závodnicí v juniorské kategorii se stala Vendula Bluchová se dvěma zlatými medailemi. Obecně lze říci, že v technických sestavách je technické provedení stále výrazně lepší na české straně, i když síla a dynamika provedení se relativně vyrovnává jak v dívčí, tak chlapecké kategorii. Ve sportovním boji se trenéři shodli, že především u chlapců chybí více taktika, zde nejvíce boj na kraji zápasiště, a dále také ještě cílení. Chlapci mají problém trefit volné místo a tím přichází o body. Ve srovnání se slovinskými závodníky zaostávají téměř všichni kluci i v pohybu obecně. Na tyto problémy bychom se rádi zaměřili již na následujícím červnovém soustředění v Brandýse nad Labem.