INDEX ITF EITF ČSTV MŠMT ČR COV
  22.11.2018, Marek Lazor  

Celosvětová připomínka 100. let od narození tvůrce taekwonda, generála Choi Hong-hi

Připomínka 100. narozenin generála Choi Hong-hi, tvůrce taekwonda
fotoNejen Česká republika si v letošním roce připomíná 100. let od vzniku samostatného Československa, ale také taekwon-do si oslavilo své velmi významné výročí. 9. listopadu 2018 uplynulo právě 100 let od narození legendárního korejského generála Choi Hong-hi, tvůrce korejského moderního umění sebeobrany, které dnes zná celý svět pod názvem taekwon-do.

Generál Choi je od roku 2002, kdy zemřel, pohřben na hřbitově korejských osobností v korejském Pchjongjangu. Proto byla právě zde uspořádána mezinárodní federaci taekwonda (ITF) ve spolupráci s korejským svazem taekwonda celosvětová připomínka 100. let od jeho narození 9.11.1918.

Celá akce trvala oficiálně celé 4 dny a zúčastnilo se jí více jak 200 velmistrů, mistrů, instruktorů a studentů taekwonda z celého světa. Nejvíce účastníků dorazilo z blízké Číny a pak také z Velké Británie. Českou republiku, zde zastupoval prezident svazu Marek Lazor a také Michal Bor, vedoucí školy taekwonda ITF Chon-ji společně i se svým otcem.

Vlastní připomínka začala hned ráno v pátek 9.11.2018, kdy se všichni účastníci poklonili u hrobu generála Choi Hong-hi. Následně se všichni přesunuli do kongresového sálu v moderním Sci-tech Complexu, kde nejprve shlédli nový televizní dokument o životě generála Choie. Následovaly proslovy prezidenta ITF a dalších představitelů vedení ITF, kteří zde také připomněli jen o pár dnů dříve podepsanou zásadní dohodu se světovou federací taekwonda (WT). Následně pak také předali slavnostně nové certifikáty na 7. a 8. dan a pamětní výroční medaile vybraným mistrům i velmistrům.

Protože společný program celé akce byl po všechny dny velice dlouhý a také dost náročný, pokusíme se jej zde jen vypsat v bodech. Všichni účastníci postupně v průběhu 4 dnů navštívili svatyni taekwonda (muzeum), dětský domov v Pchjongjangu s cca 100 dětmi, centrální ZOO a muzeum přírodní historie, rodiště prvního korejského prezidenta - Mangyongdae, hlavní třídu i památník Juche, velkou mezinárodní exhibici taekwonda v paláci taekwonda, mezinárodní zábavné hry, shlédli představení národního uměleckého souboru v Ponghwa divadle a nakonec absolvovali na pozvání předsedy vlády slavnostní večeři ve vyhlášené místní restauraci Okryu. Paralelně také probíhaly v paláci taekwonda cvičební semináře, které vedli pod dohledem našeho velmistra Hwang Ho-jonga místní korejští velmistři. Účastníci mezinárodní exhibice pak měli také ještě možnost absolvovat několik tréninků s korejskými členy exhibičního týmu. Většinu programu pak můžete shlédnout ve fotogalerii, tedy tam, kde bylo možno fotografovat.

Vzhledem k tomu, že česká část delegace zůstala v Pchjongjangu ještě 2 dny po skončení akce, mohli si již tak nabitý program rozšířit ještě o další zážitky. Exkluzivně jsme tak měli možnost navštívit muzeum korejské války (1950 – 1953) včetně zajaté legendární americké „špiónské“ lodě Pueblo. Zážitek z návštěvy byl opravdu velice silný, jen škoda, že uvnitř velkého muzea bylo fotit zakázáno. I tak si můžete prohlédnout alespoň exteriéry muzea s vojenskou technikou účastníků války. Velice silným zážitkem byla také návštěva prezidentského paláce Kumsusan (Palác slunce), a to včetně mauzoleí obou dřívějších korejských prezidentů. Opět zde nebylo nikde dovoleno fotit, o to silnější to byl zážitek. Také exkluzivně jsme navštívili korejskou školku prezidenta Kim Ir-sena, kde nám děti ve věku 2-4 let připravili nečekané, ale o to příjemnější představení, když i nás nakonec zapojili do svého představení.

Po celu dobu nás Pchjongjangem provázel syn našeho velmistra Kwang-hun, se kterým jsme tak měli možnost navštívit i takové místa, na které by se běžné delegace neměli možnost dostat. Projeli jsme se tak místním metrem, navštívili mnoho místních obchodů, muzeum známek i prodejnu korejských propagačních předmětů, nebo si zblízka prohlédnout velké bronzové sochy obou dřívějších prezidentů. Bylo nám také umožněno projít se v nejmodernější obytné části v Pchjongjangu, která byla postavena teprve nedávno. Zajímavý byl také pohled na stále ještě nedostavěný 330 metrů vysoký hotel Rjugjong, největší stavbu v Koreji.

Jsme rádi, že jsme mohli v tak nabitém programu, strávit také hned 2 večery s naším velmistrem Hwangem i jeho ženou, paní Ham. Jeden večer jsme na pozvání velmistra Hwanga strávili v restauraci v hotelu Koryo a poslední večer jsme na oplátku pozvali velmistra Hwanga s rodinou do blízké korejsko – italské restaurace na pravou pizzu.

Jako zástupci Českého svazu Taekwon-do ITF jsme si na takto akci nemohli nechat ujít i několik pracovních setkání. Již před vlastní cestou jsme komunikovali s českým velvyslanectvím v Pchjongjangu a domluvili se, že se na místě také setkáme. V úterý 13.11.2018 jsme tak v odpoledních hodinách mohli opět po roce navštívit naše velvyslanectví v čele s panem velvyslancem Milanem Hupcejem a jeho českým týmem. Setkání to bylo opět velmi příjemné a my se tak mohli z první ruky dozvědět o aktuálním stavu na korejském poloostrově i předpokládaným vývojem v blízké budoucnosti. S panem velvyslancem i jeho týmem jsme se pak potkali osobně ještě jednou, a to přímo na letišti, protože s námi společně letěli také letadlem do Pekingu, kde na ně čekala mezinárodní konference a další pracovní povinnosti. Mohli jsme tak i v letadle pokračovat v našich hovorech a získat tak ještě více informací o Koreji. Snad zde nevyzradíme žádné tajemství, když napíšeme, že mise pana velvyslance v Koreji letos po dlouhých 14 letech v Koreji končí a v příštím roce jej můžete potkávat už v jiné, prozatím nejmenované zemi.

Setkali jsme se zde také pracovně s viceprezidentem ITF a prezidentem bulharského svazu taekwonda ITF, panem Mario Bogdanovem a členem výboru rozhodčích EITF panem Vergiliy Sitnilskym, abychom probrali aktuální změny v mezinárodních soutěžních pravidlech, pohled České republiky na ně a případné očekávané změny po ročním vyzkoušení na letošním ME v Estonsku i MS v Bělorusku. Většina změn však v pravidlech zůstane i v následujícím roce a budou se i nadále testovat.

Nakonec zde musíme připomenout také osobní schůzku v prostorách taekwon-do paláce s předsedou korejského svazu taekwonda a ministrem sportu pro taekwon-do panem Kim Gyong-Ho, kde jsme mu mimo jiné předali jako dar Českého svazu Taekwon-Do ITF velkou broušenou českou vázu, kterou jsme pro tento účel speciálně přivezli do Koreje.

Zde jsme měli také možnost opět se setkat s korejským mistrem Son Song-gunem, který v minulosti určitou dobu také pobýval a učil taekwon-do ITF v České republice. Mistr Son na Českou republiku vzpomíná v dobrém a rád by se k nám ještě někdy opět podíval. Mimochodem mistra Sona máte také možnost vidět v rámci výroční exhibice, kde předvádí silové přerážení na desky i střešní tašky.

Těch 7 dnů v Koreji bylo pro všechny opravdu velmi náročných, avšak pro Český svaz Taekwon-Do ITF i velmi úspěšných. Zcela jistě jsme zde zanechali výraznou stopu a udělali pro náš svaz hodně, a to nejen diplomatické práce. Bylo také příjemné sledovat obrovský zájem o osobu našeho velmistra Hwanga. Prakticky každý účastník této unikátní akce si s ním chtěl podat ruku, vyfotografovat se a prohodit alespoň pár slov.

Ing. Marek Lazor
prezident Českého svazu Taekwon-Do ITF
Záznam výroční mezinárodní exhibice ke 100. letům od narození generála Choi Hong-hi

Komentáře návštěvníků webu
Pro přidání komentáře se musíte nejprve přihlásit.
Všechny komentáře jsou již zobrazeny.


Staňte se fanouškem O2 TV Sport Sport 5 TVCOM live iSport.cz
Partneři
Nejnovější fotogalerie
červenec 19
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4

Český svaz Taekwon-Do ITF, z. s., Zátopkova 100/2, P.S. 40, Praha 6, 160 17
Adresa sekretariátu svazu: Pod Višňovkou 334/15, Praha 4, 14000
tel.: +420 604 258 109, e-mail : sekretariat@taekwondo.cz

© 1987 - 2019 Český svaz Taekwon-Do ITF, z. s.