INDEX ITF EITF ČSTV MŠMT ČR COV
  21.8.2018, Libor Macháň  

Brněnští studenti navštívili mezinárodní seminář v taekwondu ITF v Číně

fotoOd 15. do 23. července 2018 se konal v Pekingu v Číně mezinárodní technický seminář v taekwondu ITF společně s rozhodcovským a instruktorským kurzem ITF pod vedením velmistra Kim Ung-chola (9. dan). U nás v Brně se našla skupinka odvážlivců, kteří už dlouho chtěli navštívit Čínu a tak jsme spojili příjemné s užitečným a rozhodli jsme se na seminář přijet.

Díky podpoře jihomoravského kraje a našeho sponzora se nám podařilo získat na tuto zahraniční dalekou cestu finanční prostředky a mohlo se vyrazit.

Po příjezdu jsme zjistili, že jsme v podstatě jediní zahraniční účastníci. Kromě nás přijel už jen jeden student z Indonésie, zbytek byli všichni rodilí mluvčí. Ze začátku nám dělala velký problém jazyková bariéra a čínští taekwondisté vůči nám byli poměrně odměření, nakonec se ale našlo pár lidí, kteří s námi prolomili ledy, a bylo po starostech.

Týden začal ranním výběhem a rozcvičkou, kterou následoval technický seminář. Ten byl rozdělen do čtyř dvou a půl až tří hodinových bloků a stihli jsme procvičit všechny sestavy po Choong-Moo.
Velmistr Kim nám po každé sestavě vysvětloval chyby. Vzal to hodně z gruntu a musím říct, že náš velmistr Hwang Ho Yong nás učí velmi dobře, protože až na jednu nebo dvě maličkosti jsme všechny chyby znali.

Po dvoudenním cvičení technik následoval instruktorský kurz. Ten byl čistě teoretický, tak jsme se rozhodli jej nezúčastnit, jelikož ne všichni z naší výpravy umí dostatečně anglicky.

Nakonec byl rozhodcovský kurz. Na jeho začátku jsme probrali hlavní body pravidel a další bloky výuky už byli převážně praktické a zakončené zkouškou. Tady jsme si užili spoustu srandy při hraní zápasů a dělání blbostí a všichni jsme se pořád smáli.

Celkem jsme měli tři dny volna. To je docela málo na tak dlouhou cestu, tak jsme se je rozhodli využít na maximum, kdy jsme vstávali před pátou ráno a na hotel jsme se vraceli pozdě večer. Navštívili jsme spoustu památek v Pekingu včetně Zakázaného města, Letního paláce a Chrámu nebes.

Všechno jsou to obrovské a krásné stavby, lemované velkými zahradami. Moc se nám líbila čínská kultura, kdy jsme v parcích viděli cvičit starší lidi různé lidové tance a Tchaj-ji, mastit karty a hrát na různé folklorní hudební nástroje. Je hezké, že i v pokročilém věku tam zůstávají lidi aktivní.

Co se nám už líbilo míň, byl všudypřítomný komunismus a město jako takové. Kromě Pekingu jsme samozřejmě navštívili i největší lákadlo – Velkou čínskou zeď. Tady platí jediné slovo „impozantní“. Je to sice jedno velké lidské mraveniště, ale i tak to stojí za návštěvu. Nechápeme, jak to dokázali postavit a že to i po tolika stoletích stále drží pohromadě.

Ještě dlouho budeme vzpomínat na naše nové kamarády a skvělé zážitky, které jsme společně zažili v Pekingu. Děkujeme za pomoc jihomoravskému kraji a našemu brněnskému partnerovi za možnost účastnit se této skvělé akce a budeme se těšit na další zahraniční výlety…

Libor Macháň
vedoucí školy taekwon-do ITF Brno
Komentáře návštěvníků webu
Pro přidání komentáře se musíte nejprve přihlásit.
Všechny komentáře jsou již zobrazeny.


Staňte se fanouškem O2 TV Sport Sport 5 TVCOM live iSport.cz
Partneři
Nejnovější fotogalerie
květen 19
po
út
st
čt
so
ne
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2

Český svaz Taekwon-Do ITF, z. s., Zátopkova 100/2, P.S. 40, Praha 6, 160 17
Adresa sekretariátu svazu: Pod Višňovkou 334/15, Praha 4, 14000
tel.: +420 604 258 109, e-mail : sekretariat@taekwondo.cz

© 1987 - 2019 Český svaz Taekwon-Do ITF, z. s.